Türkiye'nin ilk yerli uydusu yolculuğa hazır

Türkiye’nin ilk yerli uydusu yolculuğa hazır

Aralık 7, 2019 0

TÜBİTAK UZAY, tarafından Türkiye’de planlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT

Devlet Tasarılama Teşkilatı Devlet Planlama Teşkilatı tarafından sağlanan kaynakla, Tübitak uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü TÜBİTAK UZAY tarafından Türkiye’de planlanıp üretilen ilk yer gözlem uydusu RASAT, fırlatılmak üzere Rusya’ya gönderildi.TÜBİTAK yetkililerinden alınan bilgiye göre, RASAT projesiyle Türkiye’nin uydu teknolojilerindeki tasarım, imal ve test becerileri büyüdü. Türk mühendislerin ve TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nün kazandığı tecrübe ve beceriler, Türkiye’nin Uzay Teknolojileri alanındaki maksatlarına erişmeyi sağlayacak yeni projelere de kılavuz ve lider oldu. Bu bağlamda RASAT’ın esas maksatlarına galibiyetle erişildi.

Tasarım, imal ve test düzeylerinin tamamı Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından TÜBİTAK UZAY kuruluşlarında asıllaştırılan ilk yer gözlem uydusu olan RASAT, dün sabah Rusya Federasyonu’nda bulunan Yasny Fırlatma Üssü’ne doğru yola çıktı ve gümrük harekâtları için Rusya’nın Ulyanovsk kentine erişti.

Temmuz ayında hakikatleştirilmesi tasarlanan fırlatma kapsamında, RASAT’ın yanı gizeme İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Ukrayna, Nijerya’nın uyduları da uzaya taşınarak yörüngeye yerleştirilecek. Fırlatma, dünyanın en eforlu kıtalararası balistik füzelerinden biri olan SS-18’den uyarlanarak geliştirilen Dnepr fırlatma taşıtı ile reelleştirilecek. RASAT’ın dahil olacağı fırlatma, Dnepr fırlatma taşıtının uydu taşımak için yapacağı 17. ticari fırlatma olacak.

-TÜRKİYE’NİN DE UZAY TARİHÇESİ BAŞLIYOR-

RASAT, ülke olarak uydu planlama, üretme, test etme ve şirket becerilerini göstermek, Türk mühendis ve teknisyenleri tarafından planlanarak üretilen yerli uzay donanımlarını uzayda test etmek ve optik uydu görüntüleri elde etmek emeliyle geliştirildi.

RASAT’ın hem işlevsel hem de yapısal olarak fırlatmaya hazır olduğu, TÜBİTAK UZAY ve fırlatma taşıtı üreticisi işletmenin kuruluşlarında yapılan testlerde geçen sene teyit edildi.

Böylece, Türkiye’nin uydu teknolojilerindeki tasarım, imal ve test maharetlerinin geliştirilmesi ve bu süreçte Türk mühendisler ve özellikle TÜBİTAK UZAY Enstitüsü’nün tecrübe ve kabiliyet kazanması amacına galibiyetle erişildi.

RASAT’ın yörüngeye yerleştirilmesi ve TÜBİTAK UZAY tarafından planlanıp geliştirilen uydu sistemlerinin uzayda galibiyetle çalışması ile, sistemlerin uçuş tarihçesi kazanmaları ve bundan sonraki yerli uydu misyonlarında kullanılmaları amaçlanıyor. Aynı zamanda, RASAT’tan elde edilecek uydu görüntülerinin, kent bölge tasarılama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve eşi emellerle de kullanılması tasarlanıyor.

TÜBİTAK UZAY’DA NELER YAPILIYOR ?

TÜBİTAK UZAY, 1985’de uzay teknolojileri, elektronik, bilgi teknolojileri ve alakalı alanlarda ar-ge projeleri yürütmek emeliyle heyetti. 2006 senesinde Enstitünün misyonu ve vizyonu yenilenerek, adı ”TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, TÜBİTAY UZAY” olarak değiştirildi.

TÜBİTAK UZAY’da, uzay teknolojileri alanında uydu sistemleri, uydu alt-sistemleri, uydu yer istasyonu alt sistemleri, uydu test ve entegrasyon sistemleri üzerine çalışmalar yürütülüyor.

Ayrıca, elektronik alanında tümdevre tasarımı, irtibat sistemleri, elektronik sistem tasarımı, elektro-optik vazife yükleri, bilgi harekâta alanında işaret harekâta, uzaktan idrak etme, örüntü tarife, bilgi madenciliği, makine bilmesi; efor elektroniği alanında efor niteliği, kompanzasyon sistemleri, elektrikli motor sürücüleri, anahtarlamalı efor kaynakları, yenilenebilir enerji; efor sistemleri alanında da elektrik imal ve mesajım sistemlerinin tahlili, dağıtım otomasyonu mevzusunda strateji araştırma ve geliştirme, dağıtım sistemlerinde himayeli teftiş ve bilgi toplama SCADA sistemleri, dağıtım sistemlerinin tasarlanması, tasarımı ve işletilmesi için kriter tanımlama araştırmaları ve projeleri yürütülüyor.

TÜBİTAK UZAY, ufak uyduların tasarımı, yapımı ve test edilmesi alanındaki kabiliyetlerin geliştirilmesine ve uzay teknolojilerinde beynelmilel işbirliğinin oluşturulmasına öncelik veriyor.

kaynak: zaman

Yaftalar : Uzay   Rasat

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Türkiye'nin ilk yerli uydusu yolculuğa hazır Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts