Zamanda yolculuğun olanaksız olduğu ispatlandı

Zamanda yolculuğun olanaksız olduğu ispatlandı

Aralık 7, 2019 0

Tek bir fotonun ışık süratinden daha süratli gidemediğini gösteren bilim adamları, zamanda yolculuğun olanaksız olduğunu ispatladı

Einstein’ın hiç bir şeyin ışık süratinden daha süratli gidemeyeceği üzerine heyeti ‘trafik kanunu’ kuramı doğrulandı. Hong Kong’lu fizikçiler, bilim kurgu dışında zaman yolculuğunun olanaksız olduğunu belirtti.

Hong Kong Üniversitesi Bilim ve Teknoloji araştırma ekibinden Du Shengwang, fotonun ya da ışık ünitesinin, ışık süratinden daha süratli gitmemesinin, Einstein tarafından ortaya atılan ‘trafik kanunu’ kuramına uyduğunu söyledi.

HİÇ BİRŞEY IŞIKTAN SÜRATLİ YOLCULUK EDEMEZ

Du, mevzuya ait şu açıklamada bulundu:

“Einstein’ın ortaya attığı ışık süratinin aşamanın trafik kanunu olduğu kuramının, ya da kolay bir dille hiç birşeyin ışıktan süratli yolculuk edemeyeceği kuramının doğruluğunu delilledik.”

Ortaya 10 yıl evvel atılan zaman yolculuğunun yapılabilir olduğu iddasına inanmadığını ifade eden Du, daha evvel hiç sınanmamış olan bir deney yaptı.

Fotonun ışıktan süratli gitmediğini ispatlamak emelli yola çıkan Du ve takımı fotonun, başka bir deyişle ışık ünitesinin süratini ölçtü. Fotonun ışık süratinden daha süratli olmadığını ve 10 yıl evvel bunu iddia eden bilim adamlarının ise göz yanılmasına kandıklarını belirtti.

Du, ayrıca bu belirtilerin bilim adamları nın Kuantum fiziği hakkında bildiklerini de etkileyebileceğini ifade etti.

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Zamanda yolculuğun imkansız olduğu kanıtlandı Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts