Sigara 2010’da 6 milyon can alacak

Sigara 2010’da 6 milyon can alacak

Aralık 7, 2019 0

Amerikan Kanser Derneği’nin sigara raporunda göre, gelecek sene sigara sebebiyle 6 milyon birey hayatını yitirecek,

20 asırda sigaraya verilen kaybın 100 milyon birey olduğu, radikal temkin alınmadığı takdirde bu asırda rakamın 1 milyarı bulacağı kaydolundu.
Amerikan kanser Derneği’nin sigara raporu, tiryakilerin canını sıkacak.

Rapora göre 2010’da dünyada 6 milyon sigara bağımlısı kanser, kalp krizi başta olmak üzere muhtelif hastalıklardan hayatını yitirecek.

Sigaranın her 10 vefattan birinin sebebi olduğunu belirten rapor, akciğer kanserinden can verme tehlikesinin sigara içen erkeklerde içmeyenlere oranla 23 kat bayanlarda ise 13 kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Bir başka belirti de, Sigara içenlerin içmeyenlere oranla vasati 15 sene daha erken hayata veda etmesi.

MALİYET 500 MİLYON DOLAR
Raporda dikkat çekici bir başka nokta da sigara kullanımının her sene dünya ekonomisine maliyeti; 500 milyar dolar.

Bu sayıya, tıbbi giderler, imal düşüklüğü ve etrafa verilen hasarın da dahil olduğu belirtilirken, -ayrıca tütün imali için dağılan alan dünya genelinde portakal ve muz imalinin yapıldığı alanlara denk olduğu vurgulandı.

BÜYÜMEKTE OLAN ÜLKELERDE ARTIŞ VAR
Raporda, takribî 50 yıldır gelişmiş ülkelerde sigara kullanımının eksilmekte olduğu ancak tersine büyümekte olan ülkelerde çoğalmakta olduğu vurgulanıyor.

Takribî 1 milyar sigara kullanıcısının % 35’i zengin, % 50’si ise büyümekte olan ülkelerdeki erkekler iken, 250 milyon bayan ise her gün sigara içiyor. Bunların %22’si gelişmiş ,%9’u ise büyümekte olan ülkelerden.

Çin’e ayrı bir yer dağılan raporda, bu ülkedeki erkeklerin takribî % 60’ının sigara içtiği, 50 milyon Çinli çocuğun önümüzdeki senelerde sigara sebebiyle hayatını yitireceğinin hipotez edildiği kaydolundu.

Rapor, yeterli tedbirler alınmadığı takdirde 21. asırda 1 milyar insanın sigara sebebiyle hayatını yitireceği varsayımında bulunuyor.

Sigara 2010’da 6 milyon can alacak

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Sigara 2010’da 6 milyon can alacak, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts