İstanbul İHA merkezi olacak

İstanbul İHA merkezi olacak

Aralık 6, 2019 0

Baykar Makina Teknik Müdürü Bayraktar

“İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturup, bu alanda personel yetiştireceğiz” dedi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, havacılıkta bir paradigma farklılığı yaşandığını belirterek, “Türkiye, havacılığın doğuşunu tuttu ancak daha sonra ülkenin önü muhtelif sebeplerden dolayı kesildi. Şimdi havacılıkta yeni bir fırsat doğuyor, paradigma kırılması yaşanıyor. Bu kırılma teknolojiyi tutma noktasında bizim için bir fırsat” diye konuştu.

Bütün de bu noktada insansız hava taşıtı İHA teknolojisine yoğunlaştıklarını ve bu alanda ehemmiyetli galibiyetler elde ettiklerini anlatan Bayraktar, “Şu an strateji sınıfı İHA’mız kendi sınıfında dünya rekoruna sahip ve dünyadaki en ileri sistem. 2007 senesinde mini İHA sistemimiz Türkiye stokuna giren ilk İHA sistemi ve ilk ihraç edilen sistem oldu” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin dünya havacılığında laf sahibi olmasının yolunun İHA teknolojisinden geçtiğine işaret eden Bayraktar, teknolojinin peşinden giderek zafer elde edilemeyeceğini, ehemmiyetli olanın teknolojinin gittiği yeri evvelden tespit edip oraya erişmek olduğunu söyledi.

İHA teknolojisinin geleceği hakkında da bilgi veren Selçuk Bayraktar, “Dünyada şu anda İHA’ların gelecek projeksiyonunda sürüler halinde uçan uslu savaşan uçaklar bulunuyor. Bunlar küçük, daha ucuz olma gibi avantajlara sahip olacak. Bizim amacımız da bu projeksiyona tam işletmelerden evvel erişebilmek” dedi.

Bayraktar, Türkiye’nin İHA sistemleri mevzusunda kendiliğindene yeten ender ülkelerden biri olduğunu, yakın gelecekte muharip İHA’ları da tamamen yerli biçimde yapabileceklerini belirtti. 

“TEKNOPARKTA İHA EKOSİSTEMİ KURUYORUZ”

İHA alanında uzman personel yetiştirmek için ehemmiyetli çalışmalar yaptıklarını anlatan Bayraktar, “İstanbul Teknopark’ta insansız sistemler mükemmelliyet merkezi kuracağız. Orada bu alanda bir ekosistem oluşturacağız ve bu alanda personel yetiştireceğiz. Şu anda o bölgede 100 Ar-Ge işletmeyi var, 2023’te orada 30 bin Ar-Ge personelinin olması tasarlanıyor. İHA’nın sistemlerini geliştirecek şirketlerin olduğu bir kümelenme olacak” diye konuştu. 

Türkiye’nin teknoloji geliştiren ülke olmakla, transfer eden ülke olmak arasında bir yol ayrımında olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Devletin tepesindeki istem bu mevzuya gereken yardımı veriyor, bu isteme tam müessese ve kuruluşlar da sahip çıkmalı” biçiminde konuştu.

“İHA’LARA YURT DIŞINDAN BÜYÜK ARZ VAR”

Selçuk Bayraktar, Türkiye’nin yurt dışına sattığı ilk ulusal İHA’yı kendilerinin yaptığına işaret eden “İHA’larımıza yurt dışından büyük arz var. Suudi Arabistan, Kuveyt, Katar, Ukrayna, Polonya, Azerbaycan, Bangladeş gibi ülkeler uçaklarımıza yoğun alaka gösteriyor. Burada milyarlarca dolarlık bir ihracat potansiyeli var” dedi.

Türkiye’nin bugün kg başı vasati ihracat kıymetinin 1,5 dolar olduğunu andırdıran Bayraktar, İHA’ların ihracatında bu sayının 20 bin dolara kadar çıktığını, ülkenin bu potansiyeli harekete geçirmesi gerektiğini belirtti.

Tags: baykar, iha, insansız hava aracı Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ