Shot Online

Shot Online

Aralık 5, 2019 0

Hakikatinde hayli uzun müddettir oynanmakta olan bu hoş golf oyununu anca araştırabilmemizin tek sebebi var. O da piyasadaki Devasa online oyunların bir anda patlaması ve gerek WoW gerekse Guild Wars ile uğraşmamızdan dolayı yeni çıkan ufak oyunları sıçramamızdır. Shot Online o kadar sade ve o kadar kendine bağlayıcı ki, kendimi alamıyorum. Her parkurdan sonra, bir yenisini istiyor canım. Sebebi ise can yakmadan, kan dökmeden oynadığımız bir online golf simülasyonu olması.

300 küsür MB’lık dosyamızı www.shot-online.com adresinden sürükledikten ve aynı adresten aza olduktan sonra, oyuna hemen başlıyoruz. Bir kişilik yapıp dünyaya daldığımızda, hakikatinde harita diye bir şey olmadığını keşfediyoruz. Oyundaki tek harita ‘Sokak’ denilen bir yer. Bu sokakta yeme, içme ve bilimum lüzumunuzu karşılayabileceğiniz dükkanlar bulunuyor. Bu dükkanlardan alışveriş yapabilmek içinse “NG” ismi verilen reyin parasına lüzumumuz var. Yolun sonundaki training area’ya gittiğimizde, level sıçrayabileceğimiz golf sahaları buluyoruz. Buralarda yaptığımız her zaferli vuruştan muhakkak bir ölçü deneyim puanı kazanıyoruz. Yaptığımız artistik ve zaman zaman hoş vuruşlarda ise para ve deneyim puanı kazanıyoruz. Bu sayede lüzumlarımızı alabiliyor, yahut yüksek level’lara erişerek vuruşlarımızı daha iyi bir hale getiriyoruz. En başta golf sopasını odun gibi esirde, zamanla yontulup Tiger Woods oluyoruz. İşte reyin böyle işliyor.

Altyapısı bu kadar kolay olan imalde muhtelif sahalar var. İsterseniz Lobi denilen ekrana geçip, buradan oyuncuların açtığı mini turnuvalara katılıp yarışabiliyor; isterseniz de kendiniz bir karşılaşma açıp öteki oyuncuları bekleyebiliyorsunuz. Bunların dışında idareyiciler tarafından açılan büyük turnuvalar da oluyor ve yüksek giriş fiyatları alıp, kazanan oyuncuya çok büyük armağanlar verebiliyorlar. Bunlara katılmak için yüksek level’lı olmak koşul.

Şayet; “peki nasıl hoş eşyaları alabileceğiz?” diyorsanız, işte o noktada oyunun paralı olan yanı ortaya çıkıyor. Seçeceğiniz hoş eşyaları ancak oyunun sitesinden satın alabiliyorsunuz. Bunu yapmak için dolar hesabına lüzumunuz var. Başka Bir Deyişle kredi kartı numaranızı verip para sürükletiyorsunuz ve istediğiniz eşyayı alıyorsunuz. Yeni sopalar, giysiler, takılar vs… alırken siteyi kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Sokak’de satılan eşyalar ise genelde çok para istiyor ve sitesindeki kadar muhtelif değil. Bu surattan reyin bütün anlamıyla parasız olamıyor.

Oyunda muhtelif güçlük seviyelerine sahip 10 adet değişik saha bulunuyor. 5 kategori altında 45 değişik sopa bulunmakta. Aynı hakikat golfteki gibi her tabana, her uzaklığa, her sahaya göre değişik özellikte sopa bulmak olası. Bunun yanında sitede seçebileceğiniz 6 değişik kişilik görünmekte fakat ilk etapta bunlardan sadece 4 tanesi sarih. Bu şahsiyetleri seçip yalnızca ismini değiştirip oyuna girebiliyorsunuz. Görünümdeki farklılıkları ise reyin içinde eşya satın alarak yapabiliyorsunuz.

İmalde farklı bir skill sistemi var. Level sıçradıkça hanenize birkaç artı puan yazılıyor. Bu puanları az rakamda marifetlere istediğiniz gibi bölüştürebiliyorsunuz. Bölüştürmeden sonra daha uzağa atma, isabet ettirme gibi hüner puanlarınız çoğalıyor. Profesyonelliğe doğru adım atmış oluyorsunuz.

Shot Online’da Alternatifi de mevcut. Guild kurarak, ismini tüm Dünya’ya yaymak isteği içinde olanlar için bu özellik düşünülmüş. Ayrıca bazı Guild’lere özel avantajlar da, verilenler arasında. Bu Guild’ler her turnuvaya katılarak, oyunun sitesinden kendi reklamlarını yapma uğraşları içindeler. Guild üyeyi bireyler, level sıçramada avantaja sahipler. Bunun yanında reyin içinde kafalarının üstünde Guild avatarı ve Guild ismi görünmekte. Bazıları ise yeni başlayanları yanına alarak, onları iyi birer oyuncu yapmayı özümsemiş vaziyette.

Çok fazla detayı olmayan aşina golf sporunun online aleme taşınmış bir versiyonu Shot-Online. İçerisinde hoş öğeler barındırıyor. Bir anekdot olarak; TigerWoods adlı oyuncu, mini turnuvalarda kesintisiz ipi göğüsleyen 3 bireyden biri oluyor. Acaba bu adam gerçekten Tiger Woods mu? Hekese iyi atışlar… Aman topunuz suya düşmesin.

Tags: PC, shot online, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts