Taşınabilir Spor Oyunlarının Yıllık Gelir ve İndirilme Sayıları

Temmuz 6, 2021 0

Pandemi devrinde taşınabilir oyunlara olan ilgi, bilhassa pandemi nedeniyle arttı. Meskenlerine kapanan insanların hayatında taşınabilir oyun indirmemiş olanlar bile yeni bir aktivite arayışıyla uygulama dükkanlarına yöneldi. Bu yıl taşınabilir oyunlara yapılan harcamaların %40 arttığından bahsetmiştik. Artık ise spesifik olarak bir kategorinin yaşadığı büyümeden bahsedeceğiz.

ABD’de spor kategorisindeki taşınabilir oyunlardan elde edilen gelirler, bu yıl süratli bir yükselme yaşadı. Evvelki yıla nazaran %16 büyüme gösteren gelirler 650 milyon doları buldu.

Gelir %16 arttı, indirme ise %16 düştü

Taşınabilir uygulama analisti Sensor Tower, bu yıl taşınabilir spor oyunlarının evvelki yıla nazaran ne kadar çok tercih edildiğini ve bu oyunlara ne kadar para harcandığını açıkladı. Kategoriye dahil oyunlar, 2020 yılına nazaran %16 büyüyerek 650 milyon dolar gelir elde etti. Fakat indirme sayısında yükseliş değil, düşüş yaşandı. 2021 yılında 2020 yılından %16,3 daha az taşınabilir spor oyunu indirildi.

Mali yıl uzunluğu en çok kar sağlayan oyunlarda başı çeken isim, 132,8 milyon dolarla Playdemic’in Golf Clash oyunu oldu. İkincilik ve üçüncülüğü ise sırasıyla Miniclip’in 8 Ball Pool ve Deri Square Games’in Fishing Clash oyunları oldu. İndirmelere gelecek olursak düşüş yaşayan taşınabilir spor oyunları, geçen sene 154,5 milyon indirme almıştı. Bu sene bu sayı 129,3 milyona düştü. En fazla indirme alan oyun, harcamalarda da birinci 3’e giren 8 Ball Pool oldu. Oyun yıl içinde 9,4 milyon defa indirildi. İkinci sırayı EA’in Madden NFL 21 Mobile oyunu alırken, üçüncülük Masomo’nun Basketball Arena’sının oldu.

Gerçekçi spor alt çeşidi gelirin yarısını tek başına sağladı

Gelir ölçüsünde spor oyunlarının alt çeşitlerinin kendi ortalarındaki rekabete gelince liderlik, gerçekçi spor oyunlarının oldu. 650 milyon doların 382 milyon doları bu kategoriden geldi. Fakat en süratli artan alt tıp, Top Elevenve F1 Clash oyunlarını barındıran spor menajerliği kategorisi oldu. 12 milyon dolar gelir sağlayan cins, yıldan yıla %60 büyüdü.

Tags: Geli̇r, İndi̇rme, mobil, oyun, Spor Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts