Parmak izinden surat tanımlanabilecek

Aralık 5, 2019 0

Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu başkanlığında yürütülen bir projeyle, dünyada ilk defa parmak izinden surat belirleyen bir sistem geliştirildi

Gazi Üniversitesi GÜ Bilgisayar Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, takribî 8 yıldır üzerinde çalıştığı ve bugüne kadar 150 parmak izinden yola çıkarak, bu şahısların suratlarını belirlemeyi, yüzde 3-5 yanılma hisseyi ile muvaffak olduklarını söyledi.

Projenin ilk evresinde parmak izinden burun, göz ve kaş tasviri yapılabildiğini, daha sonra dudak ve çehrenin de belirlendiğini belirten Sağıroğlu, insanların parmak izleriyle suratları arasında irtibat bulunduğu tezini bu biçimde ortaya koyduklarını anlattı ve www.fingerprint2face.org isimli internet sitesine parmak izlerini yollayanların suratlarının belirleneceğini de belirtti. Bu sayede projenin doğruluk oranı hakkında daha tesirli bir netice elde edilebileceğini ifade eden Sağıroğlu, sistemin yalnızca Türkiye’de yaşayan bireyler üzerinde sınandığını, öteki ülkelerdekiler üzerinde işlerliğinin ölçülmesi için testlerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Projeyi iki dünya konferansında sunduğunu ve katılımcıların heyecanlandıklarını belirten Sağıroğlu, “Bir Hayli analist ortaklık önerisinde bulundu. Bu, Türkiye için ticari bir proje olabilir. Bunun tescilini de aldık. 3 ebatlı surat tarife sistemini geliştirmek için çalışıyoruz. Binde bir şahsın dahi yüzüne belirlesek büyük galibiyet. Bu çalışma alanında ilk, bu Türkiye açısından çok ehemmiyetli. Türkiye’de bazı müesseseler bizimle projemiz hakkında görüştü. Bitirildiğinde arz olacağına da inanıyoruz” diye konuştu.

Sağıroğlu, daha sonra GÜ Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan’ın sistem üzerinde parmak izinden yüzüne belirledi. Bilgisayardaki suratın kendisine benzeyip benzemediğinin sorulması üzerine Prof. Dr. Ayhan, “Bir çok karikatüristten daha iyi çizdi. Bu, zaferli bir çalışma olacak” dedi.

GÜ’de tertip edilen program kapsamında ayrıca GÜ ile Özler Plastik AŞ arasında bir protokol imza atıldı. GÜ Rektörü Prof. Dr. Ayhan, protokolün Türkiye’de sanayi ile üniversite işbirliği mevzusunda ilklerden biri olduğunu belirtti.

Protokolün içeriğine ait bilgi veren GÜ Makine Mühendisliği Kısmı Öğretim Azası Doç. Dr. Metin Salamcı, finansmanının yüzde 50’sini Tübitak’ın hibe mahiyetinde desteklediği, yüzde 50’sinin ise Türkiye teknoloji Geliştirme Vakfı tarafından verilen krediyle karşılanan proje kapsamında, aynı anda iki değişik plastik üreten cihazı yapacaklarını söyledi. Salamcı, bu sayede hem enerji hem de mekan tasarrufu sağlanacağını vurguladı.

Özler Plastik A.Ş. İdare Heyeti Başkan Yardımcısı Murat Özadam ise dünyada ilk olacak makine fikrini oluşturduklarını ve bunu Gazi Üniversitesi ile paylaştıklarını anlattı. Cihazın 24 ayda bitirileceğini bildiren Özadam, “Allahın İzniyle neticeyi de başlangıcı kadar iyi olur” dedi.

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Parmak izinden yüz belirlenebilecek, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts