Nükleer bataryalar cebe giriyor

Nükleer bataryalar cebe giriyor

Aralık 8, 2019 0

Amerika Birleşik Devletlerili mühendisler bozuk para büyüklüğünde ve olağan bataryalardan 1 milyon kat daha uzun sabreden nükleer batarya üretmeyi muvaffak oldu.

Büyük ebatları sebebiyle bugüne kadar yalnızca askeri harekâtlarda kullanılabilen nükleer bataryalar sonunda cebe girecek kadar küçültülebildi. Missouri Üniversitesi araştırma takımının geliştirdiği nükleer batarya, aynı ebatlardaki standart bataryalara göre 1 milyon kat daha fazla elektrik üretebiliyor.

Bu bataryalar, çok kısa tanımıyla, içindeki radyoaktif maddenin bozunması esnasında ortaya çıkan elektrik yüklü parçacıkların derlenip akım halinde iletilmesi esasına sabrediyor. Korunma ve uzay uygulamalarında senelerdir kullanılan nükleer bataryalar, besledikleri makineleri on senelerce çalıştırabiliyor. Bu sayede uzayda senelerce gidebilecek ve bilgi iletebilecek uzay vasıtaları muhtemel olabildi.

Ancak büyük ebatları suratından bugüne kadar bu bataryalardan ufak sistemlerde faydalanılamamıştı. Nükleer bataryalardan mikro ve nano ebatlardaki elektronik aygıtlarda da faydalanmanın yolunu arayan Missouri Üniversitesi takımı sonunda bu amacına erişti ve dünyanın ilk minyatür nükleer bataryasını üretti.

Üretilen bataryanın bir özelliği de katı yarı-geçirgen yerine akışkan yarı-geçirgen kullanılarak katlanma ömrünün binlerce kat çoğaldırılması.

Hali Hazırda kullanılan nükleer bataryaların çoğunda, izotoplardan dağılan elektrik yüklü parçacıkları tutmak için katı yarı-geçirgenler kullanılıyor. Ancak parçacıkların sahip olduğu çok yüksek enerji zamanla yarı-geçirgende zarara yol açıyor ve bataryayı öldürüyor. Yeni geliştirilen bataryadaysa akışkan kullanıldığı için parçacıkların çarpışı ve geçişi yarı-geçirgene çok az zarar veriyor.

Takımın lideri Prof. Dr. Jae Wan Kwon, neredeyse bozuk para büyüklüğündeki nükleer bataryanın yevmiye yaşamda kullandığımız standart kalem bataryalara mukayeseyle 1 milyon kat daha fazla elektrik temin edebileceğini belirtti.

Prof. Jae, isminde “nükleer” kelimeyi geçtiği için pek çok insanın bu yeni teknolojiye kuşkuyla bakacağını, ancak bu bataryalardaki tepkinlerin hiç bir biçimde sıhhate hasarlı olmadığını ifade etti.

Nükleer bataryalar cebe giriyor

ntvmsnbc

Yaftalar : Yeni jenerasyon teknolojiler

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Nükleer piller cebe giriyor, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts