Çocukları internet tuzaklarına kaptırmayın!

Çocukları internet tuzaklarına kaptırmayın!

Aralık 8, 2019 0

Yapılan bir araştırmaya göre, çocukların azımsanmayacak bir kısmı seks içerikli sohbetlere giriyor.

Dünyayı ufak bir şehir haline getiren ve insanları bir araya getiren internet, bugün pek çok alanda yoğun olarak kullanılıyor. Gerçek bir bilgi definesi olan internet sayesinde aranılan hemen her bilgiye tek bir tıklamayla basitçe erişilebiliyor.

Değişik yandan madalyonun değişik suratına baktığımızda internetin en az faydalı olduğu kadar hasarlı bir platform olduğunu da söylemek zorundayız. Elbette bunda virüsler, trojanlar, spy‘lar ve spam gibi bir hayli etmen sayılabilir. Ancak bu bahsi geçen hasarlılara daha çok bilgisayarlara ve içerisindeki bilgilere hasar vermesi istikametinden dikkat edilmesi gerekir. Oysa internette bulunan bazı sayfalar var ki özellikle ufak yaştaki çocukları çok yakından ilgilendiriyor.

Çocukların bilgisayarlara ne kadar tutkun olduklarını hepimiz öğreniriz. Aileler de çocuklarını mutlu etmek ismine çağın da gerektirdiği biçimde onlara bilgisayar temin etmektedir. Böylece çocuklarını mutlu ettiğini düşünen ana-baba bilgisayarla çocuklarını baş başa vazgeçmektedir. Ancak bu gidişat çocuklar için ne kadar sıhhatlidir?

Geçtiğimiz günlerde The Carphone Warehouse tarafından yapılan geniş çaplı bir araştırma, işte bütün bu noktada ebeveynleri aydınlatacak kalitede bazı neticeler sunuyor. Peki nedir bu neticeler?

Mobil Yaşam araştırması, 6000 erişkin ile çocuk arasında yapıldı. Araştırmanın emeli ise araştırmaya katılan yaş gruplarının internet alışkanlıklarını bilmek.

Yapılan araştırmada çıkan neticeye göre 11 ile 18 yaş arasında bulunan çocuklar, yalnızca erişkinlerin girebileceği siteleri ziyaret ediyor ve daha da ehemmiyetlisi internette kendisine ‘merhaba’ diyen hemen herkesle tanışmaya çalışıyor, dostluk kuruyor. Hatta araştırma neticelerine göre, çocukların %11’i “seks mevzusu çevresinde büyüyen” cinsel içerikli chat civarlarına dahi dahil oluyor.

Araştırmada yer alan çocukların neredeyse yarısı ebeveynlerine internette gerçekten neler yaptığını söylemiyor, değişik bir deyişle ailelerini aldatıyor. Çocukların %33’ü, internette gerçekten ne yaptığını ailelerine açıkladıklarında onlardan pek de iyi bir tavır görmeyeceklerine inanıyorlar; bu sebeple de bu platformdaki etkinliklerini saklama yolunu seçiyorlar.

Ancak araştırmanın hakikat fobi verici tespiti ise şu: Ebeveynler, çocuklarına güveniyor. Ailelerin neredeyse %86’sı çocuklarının internette girmemeleri gereken sitelere girmediğini, kendilerinden izin almadan çocuklarının bu tip sitelere asla giremeyeceğine inanıyor.

Araştırmanın bir değişik tespiti ise ufak yaştaki çocukların Facebook gibi sosyal ağ sitelerine yoğun olarak alaka göstermesi oldu. Kendilerini büyük yaşta gösteren, ancak yaşı belki 13’ü dahi geçmeyen çocuklar, kendilerini ailelerinin gözetmesi olmaksızın büyük bir girdabın içine atıyorlar.

CHIP Online’ın Yorumu:
İnternet, iyiye kullanıldığı zaman gerçekten dünyanın en büyük bilgi ummanı sayılabilir. Ancak bu, internetin aynı zamanda, özellikle çocuklar için büyük bir tehdit oluşturduğu reelini değiştirmeye yetmiyor. Elbette çocuklarımıza interneti menetme yoluna gitmemeliyiz. Bilgi çağında internet artık gerçekten bir zorunluluk halini aldı. O halde bu gibi negatif vaziyetlerden nasıl korunmalı, çocuklarımızı nasıl bu gibi risklerden uzak yakalamalıyız? Virüs ve trojan gibi hasarlılarla çaba ederken bazı güvenlik yazılımları bu hasarlıların hakkından gelebiliyor. Ancak bu yazılımların, çocuklarınızı elbette internetin hakikat büyük risklerine karşı gözetmeleri olası değil. Burada en büyük iş aile büyüklerine düşüyor: Çocukları bilgisayarlarıyla uzun vakit baş başa vazgeçmek yerine, onları internetteyken sık sık hakimiyet etmek, internette hangi sitelere girdiğini öğrenmek ehemmiyet arzediyor. Bunun yanında küçük yaştaki çocukların Facebook vari sitelerden de salt suretle uzak yakalanması gerekiyor.

Tags: Çocukları internet tuzaklarına kaptırmayın!, Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts