iPhone'lular aynayla konuşacak

iPhone’lular aynayla konuşacak

Aralık 8, 2019 0

Türkiye’de 3G’ye geçmeye rakamlı günler kala, binlerce lira verilen cep telefonlarıyla görüntülü konuşma yapılamayacak olması düşündürüyor.

Türkiye, 30 Temmuz itibariyle 3. Nesil Mobil İrtibat Sistemlerine 3G geçmeye hazırlanırken, bazı mevzular ise hala kafaları karıştırmaya devam ediyor. GSM cerrahlarının aylar evvelinden tanıtım kampanyası başlattığı 3g hizmetinden, faydalanmak için öncelikle 3G ile geçimli cep telefonuna sahip olunması gerekiyor. Çok süratli kablosuz internet ulaşımına sahip olacağımız 3G ile bugün 6.5 saatte indirilen filmler birkaç dakikada indirilecek, cepten görüntülü konuşma ve televizyon izlemek gibi bir hayli yenilik yaşamımıza girecek. Ancak bu özelliklerden en popüler olanı olan görüntülü konuşma hizmetini almak için yalnızca 3G ile geçimli cep telefonunuzun olması yetmiyor. Bunun yanında telefonunuzun ön suratında da kamera olması gerekiyor.

iPHONE, GÖRÜNTÜLÜ KONUŞTURAMIYOR

Dünyada 480 milyon 3G’li telefon bulunurken bunların yalnızca yüzde 10’u ile görüntülü konuşma yapılabildiği belirtiliyor. Bu kapsamda işletmeler çift kameralı telefon modellerine ağırlık vermeye başlarken piyasadaki iPhone, BlackBeryy gibi tek kameralı telefonlarla görüntülü konuşma yapılabileceği haberleri ise harcayıcıları yanıltıyor. Zira 3G’de görüntülü görüşme hizmetini alabilmek için çift kameralı cep telefonuna sahip olunması gerekiyor. Bu vaziyette binlerce liraya alınan bazı cep telefonları ile sanıldığı gibi görüntülü konuşma yapmak olası olmuyor!

AYNA İLE GÖRÜNTÜYÜ TUT

“Bu telefona binlerce lira verdim ve görüntülü konuşma yapamayacak mıyım?” diyenleri dinler gibi oluyorum. İşte bu gidişattaki şahısların imdadına ayna yetişiyor. Evet yanlış dinlemediniz. Yanınızda taşıyacağınız küçük bir ayna ile telefonunuzda tek kamera olsa da teknolojiye alan okuyabilirsiniz. Aynayı cep telefonunuzun arka tarafındaki kameradan görülecek biçimde kendinize yakaladığınız takdirde çift kameraya sahip olmadan görüntülü konuşma hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Pervasız getirilen 3G’ler kopyalanabilir

Öte yandan “Tüm ihtiyatlara karşın kopyalama devam ediyor” diyen MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, 3G arifesinde ehemmiyetli bir ihtarda bulunuyor. Yüksek modellerin değişik yollardan pervasız biçimde Türkiye’ye getirilebileceğini aktaran Dursun, bu telefonların IMEI numaralarının kopyalanabileceğini bu sebeple de teftişlerin faal bir biçimde yapılması gerektiğini söylüyor. Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Müesseseyi BTK yetkilileri de, pahalı telefonların kopyalanmasına karşı yurttaşlara şu ihtarı yapıyor: “Alırken faturasız telefon almayın. Eşleştirirken faturası isteniyor. Faturası yoksa firari muamelesi görür ve kapatılır.”

Faturasız telefon almayın

Türkiye’de 3G ihalesinin yapılmasının ardından cep telefonu üreticileri de 3G’ye hazırlanmaya başladılar. Bu kapsamda 3G ile internet ve televizyon izlemek gibi hizmetlerin verilmeye başlanacak olması sebebiyle geniş ekranlı telefonlar ön tasarıya çıkmaya başladı. Cepten görüntülü konuşturan telefonların maliyeti ise 400 ila bin 800 lira arasında değişiyor.Ancak yetkililer, 3G geçimli telefon almak isteyen yurttaşları IMEI numarası kopyalanmış cep telefonları mevzusunda uyarıyor. Firari getirilen cep telefonlarının sistem içinde tanınması ve kullanılması için tanımlı olan makinenin IMEI numarası firari getirilen cep telefonuna kopyalanıyor. Ardından hakikat makine ve kopyalanan makine kullanımda oluyor. Her iki telefona da BTK aracılığıyla cerrahlar ileti yolluyor. Faturalı olan telefon sarih kalmaya devam ederken, faturasız cep kapatılıyor.

iPhone’lular aynayla konuşacak

yeni şafak

Yaftalar : iPhone   3G   Görüntülü konuşma

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, iPhone'lular aynayla konuşacak, Teknoloji Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts