Mars çok tuzlu çıktı

Mars çok tuzlu çıktı

Aralık 8, 2019 0

Mars’ın toprağını Mayıs ayından beri araştıran Phoenix, seyyarenin toprağında yaşamın yaradılışını oldukça efor hale getiren bir kimyevi madde buldu.

Bilim adamlarının Mars’ın kuzey kutbu yakınında, Dünya’dakini hatırlayan ve asparagas, yeşil bezelye ve şalgam yetiştirmeye ergonomik araziler bulunduğu doğrultusunda daha evvel yaptıkları açıklamalara rağmen, yapılan ikinci laboratuvar testleri, Mars toprağında kimyevi olarak faal ve son derece yakıcı bir tuz olarak öğrenilen “perchlorate” maddesinin bulunduğunu ortaya çıkardı.

Bilim adamları bulunan maddenin perchlorate olduğunun doğrulanması halinde Mars toprağının yaşam yaradılışı için daha evvel inanılandan daha az ergonomik olduğunun sarihlik kazanacağını söylediler.

Görüşüne müracaat etilen, ancak Mars’taki araştırma ile alakası bulunmayan Brown Üniversitesinden bir jeolog olan Joh Mustard, tam bilgiler belirli olana kadar Mars toprağının potansiyel olarak yaşamın yaradılışını destekleme ihtimalinin gizli yakalanmasını kaydolarak, “ancak ilk bakışta bu tepkisel bir bileşik. Bu genelde yaşamın yaradılışı ile alakası olmayan bir madde” diye konuştu.

Perchlorate maddesinin Dünya’da hem natürel halde hem de insan yapısı bir zehirleyici madde olarak, bazen toprakta ve yerüstü sularında bulunduğuna işaret eden uzmanlar, katı roket yakıtının ana maddesini oluşturan bu maddenin, havai fişeklerde ve öteki patlayıcı maddelerde kullanılan bir madde olduğuna dikkati çektiler.

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Mars çok tuzlu çıktı, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts