Çin enerjide 'kaya gazı'na bel bağladı

Çin enerjide ‘kaya gazı’na bel bağladı

Aralık 8, 2019 0

Şist kayacı denilen jeolojik formasyonların altındaki doğalgaz rezervleri, Çin’de bir hayli yüksek

Çin, giderek gelişen enerji lüzumunu karşılamak için Afrika’dan Güney Amerika’ya kadar pek çok yerde enerji yatırımı yaptıktan sonra, kendi topraklarının altında bekleyen ve belki de ülke idareyicilerinin hayal dahi edemeyecekleri kadar büyük olan bir kaynaktan faydalanmaya hazırlanıyor.

Çin yönetimi bir sene evvel dikkatlerini, Amerika Birleşik Devletlerinde şist kayacı shale denilen formasyonların altında var olan sıkışmış doğalgaz rezervlerinin çıkartılmasını sağlayan teknolojik devrime çevirdi.

Bir zamanlar fazla giderli olduğu için gaz elde etmede kullanılamayacağı düşünülen şist gazı kaya gazı yapımı, Amerika Birleşik Devletlerinin ithal doğalgaza olan bağımlılığını kırmasını sağlayan faktör oldu. Amerika Birleşik Devletleri daha birkaç sene evveline kadar lüzumu olan büyük ölçülerde akışkanlaştırılmış doğalgazı LNG hangi ülkelerden ithal edebileceğini hesaplarken, şimdi iç tüketimine 30 sene yetecek kadar büyük olan şist gazı rezervleri sayesinde, daha öncekinden planladığı ithal LNG kuruluşlarını artık ihracat terminallerine dönüştürüyor. Çin de, aynı mucizeyi tutmak istiyor.

Çin Toprak ve Natürel Kaynaklar Bakanlığının, Stratejik Petrol ve Doğalgaz Araştırma Merkezi başkanı Zhang Dawei, “Amerika’nın şist gazı yapımı Çin’in toplam doğalgaz imalinden fazla. Bu bize güven veriyor” dedi.

Çin’in dinlediği güven, ülkede bulunduğu hipotez edilen şist gazı rezervlerinin dünyanın müzakeresiz en büyük rezervi olduğunu gösteren yeni bir raporla daha da kuvvetlendi.

ÇİN’İN REZERVLERİ İLK SIRADA
Amerika Birleşik Devletleri Enerji Enformasyon Dairesi geçen ay hazırladığı raporda, Çin’in teknik olarak çıkarılmaya uygun şist gazı rezervlerinin 36.1 trilyon metreküp olduğunu duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri, bu sıralamada 24.4 trilyon metreküp rezerviyle ikinci geliyor.

Çin’in şist gazı teşebbüsü ülke için çok ehemmiyetli bir zaman kavşağında ortaya çıkıyor zira dünyanın en büyük enerji harcayıcısı olma sıfatını Amerika Birleşik Devletlerinden almasına az kaldı. Çin aynı zamanda dünyanın en büyük kömür harcayıcısı da olarak, atmosfere öteki ülkelerin hepsinden daha çok karbon dioksit salıyor.

Bu vaziyet idareyicileri, hem dünyanın en süratli gelişen ekonomisinin enerji lüzumunu karşılamak, hem de ülkenin giderek kahverengi renge bürünen semalarını pak yakalamak çelişkiyi ile karşı karşıya vazgeçiyor.

Doğalgaz öteki fosil yakıtlara mukayeseyle daha pak yanan ve nükleer santral inşasından daha ucuza çıkan doğalgaz enerji santrallarında kullanılabilen bir yakıt cinsi.

Ancak Çin’in sahip olduğu ananesel doğalgaz kaynakları hudutlu ve iç arzını karşılamaya yeterli değil. Bu vaziyette Çin, petrolde olduğu gibi, doğalgazda da beynelmilel piyasalara bağımlı kalma gidişatıyla karşı karşıya.

Bakanlık, şist kayacı rezervlerindeki ilk bloklar için bu senenin birinci çeyreğinin sonuna kadar ihaleye çıkacaklarına söylemişti ancak bu programın geciktiği görülüyor. İlk ihale güneydoğu eyaletlerinden Sichuan, Chongqing ve Guizhou ile orta bölgedeki Hubei eyaletinde yer alan 18,000 km karelik alanda sekiz arama bloğunu içerecek.

Zhang, “Beş sene içinde rezervlerde ehemmiyetli buluşlara erişmeyi kastediyoruz. Sekiz sene içinde de şist doğalgazı Çin’in enerji spektrumunda ehemmiyetli bir yere gelmiş olacak” dedi.

Tags: Çin enerjide 'kaya gazı'na bel bağladı, Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts