Final Fantasy 14, Steam’de rekor kırdı

Temmuz 5, 2021 0

World of Warcraft‘ın alternatifi olarak görülen çevrim içi rol yapma oyunu Final Fantasy 14 birden fazla YouTuber ve yayıncının içeriklerinde yer vermesi nedeniyle göz önüne gelmeye başladı. 11 yıllık oyun Steam üzerinde eş vakitli oyuncu rekoru kırdı.

Son rekor 2019 Haziran’da kırılmıştı

Final Fantasy 14, Valve platformu tarafından sağlanan resmi istatistiklere nazaran Square Enix‘in sevilen MMO‘su, Steam‘de hafta sonu 47.542 eş vakitli oyuncuya ulaştı. Bu sayıyla Shadowbringers genişlemesinin çabucak öncesinde 2019‘un Haziran ayında belirlenen 41.200‘lük evvelki rekorunu geride bıraktı.

Şu anda oyuncu sayısının yükselmesini tetikleyecek rastgele bir öge yok. Fakat oyuncular Final Fantasy 14‘ün popülaritesinin artması için birkaç muhtemel neden sundular. Bunlardan birisi World of Warcraft‘tan, Final Fantasy 14’e geçişi öngörüyor.

Blizzard Entertainment tarafından canlı oyuncu istatistikleri yayınlanmadığı için World of Warcraft‘ın kaç oyuncusu olduğunun bilinmesi imkansız duruyor. Fakat Mayıs ayında Blizzard oyunlarında iki milyon oyuncu kaybı yaşadı. Aslında Blizzard üç yıl içerisinde toplam etkin oyuncu tabanının neredeyse yüzde 29‘unu kaybetti.

Şirket 2021’in birinci çeyreğinde 27 milyon etkin kullanıcıya ulaştı

En son finansal sonuçlarını bildiren Activision Blizzard bilhassa 2021‘in birinci çeyreğinde aylık 27 milyon etkin kullanıcıya ulaştıklarını söyledi. Lakin bu sayı şirketin evvelki çeyrekte sahip olduğu 29 milyon oyuncunun altındaydı.

Finansal durumunu belirten Activision Blizzard, Blizzard‘ın gelirinin Warcraft franchise’ındaki güçlü büyümenin öncülüğünde yıllık yüzde yedi artış gördüğünü belirtti. Şirket ayrıyeten World of Warcraft Shadowlands genişlemesinin yeterli sonuçlar almaya devam ettiğini açıkladı.

Shadowlands‘in Chains of Domination olarak isimlendirilen 9.1 güncellemesi genişlemenin yayınlanmasından yarım yıl sonra geldi. Kimileri bu yeni içerik kıtlığının abonelerin farklı oyunları düşünmesine neden olduğunu söyledi.

World of Warcraft teknik direktörü Frank Kowalkowski kısa müddet evvel şu demeci verdi: “İstediğimiz kalite çubuğuna ulaştığımızdan emin olmak istedik. Oraya çok fazla içerik koyduk herkes için bir şeyler var. Oyuncu takımı olarak bunun geniş bir kitleye hitap edecek bir içerik güncellemesi olduğundan emin olmak istedik.”

Sizler Final Fantasy 14‘ün kırdığı rekor hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tags: Blizzard, oyun, World of Warcraft Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts