Cilt hastalıklarına natürel çözüm

Cilt hastalıklarına natürel çözüm

Aralık 6, 2019 0

Psikolojik sebeplerle ortaya çıkan bazı cilt hastalıklarını, belirli sıcaklıktaki kükürtlü ve ışınımlı suyun iyileştirdiği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi İÜ Su Mahsulleri Fakültesi Yetiştiricilik Kısmı öğretim azası Prof. Dr. Timur, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin jeomorfolojik yapısı sebebiyle nehirler güzergahından zengin bir ülke olduğunu andırdırarak, her sene 166 milyar metreküp suyun bol ölçüde alüvyonu muhtelif bölgelere dağıttığını ifade etti.

Timur, Sivas’ın Kangal ilçesindeki Çermikli suyunda Balıklı Çermik 2 akademisyenle beraber bir çalışma yaptıklarını bildirdi.
 
Çermikli kaplıca suyunun ve balıkların hastalar üzerindeki tesirlerini incelediklerini anlatan Timur, suyun bazı cilt hastalıklarına iyi geldiğini kaydoldu.

Timur, “Psikolojik sebeplerle tende alana gelen bazı cilt hastalıklarını, belirli sıcaklıktaki kükürtlü ve ışınımlı su iyileştiriyor” dedi.

İyileştiren balıklar değil
 
Sedef, mantar, egzama, romatizma gibi hastalıkları iyileştiren ve kas sızılara da iyi gelen Çermikli kaplıca sularında yaşayan balıkların cilt hastalıklarını iyileştirdiği biçiminde haberler çıktığını andırdıran Timur, şöyle konuştu:

“Cilt hastalıklarını iyileştiren balıklar değil. Ancak, kaplıca suyunda yaşayan balıkların emici ağız yapıları, mekanik olarak tendeki mevcut krut yara kabuğu ve kepeklerin arınılmasında aktif dayanakçı rol oynadıkları da bir hakikattir. Yaptığımız çalışmada aynı balıkların, düşük sıcaklıktaki kükürt ve ışınımlı olmayan suda, hastalık etmenlerine karşı bir tesirinin olmadığını tespit ettik.”

Timur, ayrıca psikolojik sebeplerle ortaya çıkan ten hastalıklarının, kaplıcaya girildiğinde yoğun iş ve stres etrafından kurtulunulması ve güneş ışınlarındaki ultraviyole ışınlarından faydalanılarak bir dinlenme yarıyılının geçirilmesinin rehabilitasyonları pozitif doğrultuda etkilediğini vurguladı.

Cilt hastalıklarının rehabilitasyonu için Çermikli kaplıcasına gidenleri yara yerleri arınıldıktan sonra ten üzerinde oluşan sarih kısımdan mantar hastalığı kapma tehlikeyi mevzusunda uyaran Timur, “Kaplıcaya rehabilitasyon için gelen şahıslar arasında mantar hastalığı olan varsa ten üzerinde yara arınıldığında o kısımdan mantar hastalığını kapabilir. Bu sebeple dikkatli olunması gerekir” dedi.

Tags: Cilt hastalıklarına doğal çözüm, Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts