Türkiye'nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop'ta

Türkiye’nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop’ta

Aralık 6, 2019 0

Sinop Üniversitesi, Su Mahsulleri Fakültesi’nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi’nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdı

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Recep Bircan, Su Mahsulleri Fakültesi’nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi’nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdıklarını söyledi. Prof.Dr. Bircan, 2.5 milyon TL’ye mülk olacak geminin Türk mühendisleri tarafından planlanan ve projelendirilen ilk yerli araştırma gemisi olacağını belirtti. 

Sinop Ünversitesi tarafından milli ve beynelmilel sularda bilimsel araştırma yapılmasını sağlamak emeliyle geçen sene Eylül ayında araştırma gemisi imaline başlandı. Türkeli İlçesi’ndeki özel bir tersanede üretimi devam eden geminin 22 metre uzunluğunda, 135 gros ton ağırlığında, 7.5 metre genişliğinde olacağı belirtildi. Geminin iç ekipmanı ile beraber toplam 2.5 milyon TL’ye mülk olacağını dile getiren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, geminin Su Mahsulleri Fakültesi’nin bilimsel çalışmalarında kullanılacağını ifade etti. 

Emellerinin öğretim abonelerinin daha rahat koşullarda ve daha geniş kapsamlı bilimsel çalışma yapmasını sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Bircan, “Üniversitemize ait 12 metre uzununluğunda ağaç malzemeden yapılmış bir gemimiz vardı. Ancak bu gemi araştırma çalışmaları için eksik kalıyordu. Öğretim abonelerimiz mevcut gemi ile en fazla 3-4 saat denizde kalıp geri dönmek zorunda kalıyorlardı. Biz de bu problemi çözmek için bir proje hazırladık. Hazırladığımız proje Devlet Tasarılama Teşkilatı Dpt tarafından kabul edilip desteklendi. Geminin maliyeti Dpt tarafından karşılandı” dedi. 

Gemide 3 personel, 13 araştırma vazifelisi olmak üzere toplam 16 bireyin bulunabileceğini belirten Prof. Dr. Bircan, “Gemi bir hafta denizde kalma kapasitesine sahip. Öğretim abonelerimiz 1 hafta karaya çıkmadan milli ve beynelmilel sularda araştırma yapabilecekler. Geminin içerisinde suyun fiziksel, kimyevi ve biyolojik özelliklerinin ölçümü, balık avlanma stoklarının tanımlanması gibi bir çok çalışmanın yapılabileceği iki labaratuvar, soğuk hava ambarı ve muhtelif aygıtlar bulunacak” diye konuştu.

Yaftalar : Araştırma Gemisi

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Türkiye'nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop'ta Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts