Call of Duty: Çağdaş Warfare

Call of Duty: Çağdaş Warfare

Aralık 3, 2019 0

FPS cinsi tarihinin oldukça büyük bir kısmını temsil eden ve dile basit 16 yıldır her sene yeni bir oyunu ile karşımıza çıkan Call of Duty, sanıyoruz ki 2011 senesinden 2019 senesine kadar çıkan oyunların neredeyse hiç biri ile temennileri karşılamayı muvaffak olamamıştı. Böylesine ehemmiyetli ve büyük bir serinin, her sene oyuncuların isteklerine kulaklarını tıkaması ve kesintisiz olarak ya geçmişe ya da geleceğe götürmesi, oyuncular tarafından tenkit yağmuruna yakalanmış, eleştirmenler tarafından da düşük puanlara layık görülmüştü. Ancak 2019 senesinde Infinity Ward sonunda çığlıkları duydu ve Call of Duty’yi en harikulade zamanına, Çağdaş Warfare‘daki namına kavuşturmak için kolları sıvadı. Uzunca vakit oyunu bekledikten sonra üretim geçtiğimiz hafta raflardaki yerini aldı ve biz de dolaysız olarak oyunu oynamaya başladık. 

Call of Duty: Çağdaş Warfare İncelemesi

Öncelikle kafadaki sual işaretlerini en baştan gidermek için, reyin çıkmadan evvel sıkça dinlediğimiz ypg, terör propagandası, teröristleri kahraman gösterme iddialarına sarihlik getirmek istiyorum. Call of Duty: Çağdaş Warfare’ın hiçbir kısmında, ypg veya pkk gibi rastgele bir terör örgütünü destekleyen hiçbir unsur bulunmuyor. Hatta ve hatta, reyin içerisinde, direnişçileri temsil eden bayan kişilik bir Arap. Oyunun geçtiği bölge orta doğu biçiminde lanse edilmiş olsa da, kısım evveli haritada Gürcistan’ın batısında Karadeniz doldurularak oluşturulan kurgu bir ülke olan Urzikistan‘da geçiyor. Ülkenin hudutları da hiçbir biçimde Türkiye ile kesişmiyor. Oyunun öyküsü süresince de bir kere olsun Türkiye ismi geçmediği gibi, oyunda hiçbir Türk kişilik de bulunmuyor. Kısacası oyunda ne Türkiye’yi aşağılayan en minik bir unsura tesadüftüm, ne de ypg ve pkk gibi adi terör örgütlerinin propagandasının yapıldığına tanık oldum. Zati en minik bir biçimde, bu tip bir vaziyet ile karşılaşmış olsaydık, oyunu netlikle tahlilime kararı almıştık. Bu vaziyeti netleştirdikten sonra şimdi tahlile bütün manası ile başlayabiliriz.

Call of Duty: Modern Warfare

Call of Duty oyunlarının dorukta olduğu yarıyılları andıralım. Genellikle oyundaki kişilikler ile belleğimize kazınan ilk Call of Duty 4, sanki bir sinema filminin içerisine bizleri atarcasına, oynanış olarak asılcı olmasa da, atmosferi ile bizleri kendine hayran vazgeçmişti. Geçmiş oyunlarda yaşanan inişli çıkışlı duygu başkalaşımları, drama sahneler, usta kalan kısımlar derken, ilk 3 Çağdaş Warfare oyunu da efsane haline gelmişti. Infinity Ward ise sonunda oyuncuların özlediği şeylerin bunlar olduğunu farketmiş olacak ki, yeni Çağdaş Warfare’da hem hepimizin hayran olduğu Captain Price‘ı geri getirdi, hem de o özlediğimiz dramatizmi köküne kadar öykü süresince bizlere vermeyi layıkı ile muvaffak oldu. Özellikle kişilikler mevzusunda bazı sürprizler de var, ancak spoiler olmaması için bunları söylemeyeceğim.

Tags: Activision, Aksiyon, Call of Duty: Modern Warfare, First Person Shooter, Infinity Ward, Macera, PC, PlayStation 4, XBox One Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts