Bedendeki fazla yağlar altın kıymetinde

Bedendeki fazla yağlar altın kıymetinde

Aralık 7, 2019 0

Pluripotent kök hücrelere dönüştürülebilen yağ dokuları bilim için ‘akışkan altın’ kıymetinde.

Bedendeki fazla yağların bilim için altın kıymetinde olduğu bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri’nin Stanford Tıp Fakültesinden Michael Longaker, yağ hücrelerinin pluripotent hudutlu rakamda değişikleşebilen, ancak organizmada bir hayli dokunun oluşması veya onarımı becerisine sahip hücreler kök hücrelerine dönüştürülebileceğini, dolayısıyla yağların bilim için “akışkan altın” kaliteyi taşıdığını belirtti.

Longaker ve takımı, “Proceedings of the National Academy of Sciences” mecmuasındaki yazıda, yağ alma operasyonunda alınan yağ hücrelerinin, pluripotent kök hücreleri elde etmek üzere yine programlanmasının çok daha basit olduğunu vurguladı.

Bilim adamı Longaker, neredeyse herkesin “vedalaşabileceği” birkaç gram yağ dokusu hücresi olduğunu, bu yağın da “şahsi” kök hücrelerinin kaynağı olarak bir gün rehabilitasyon için kullanılabileceğine dikkati çekti. Longaker, yağ alma operasyonlarının tahlilcilere “çok ölçüde malzeme” sağladığını da ifade etti.

Fransız “Le Nouvel Observateur” mecmuasının internet sitesindeki yazıya göre daha evvel bazı tahlilciler, elastik olduğu öğrenilen yağ dokusu hücrelerini kalp ya da kan damarlarına dönüştürebilmişti.

Fransız Milli Sağlık ve Tıbbi Araştırmalar Enstitüsünden Christian Dani ve takımı, adale hastalığına tutulan farelerin adalelerini yağ dokusu hücreleri sayesinde onarabilmiş, Japon Bilim adamları da erişkin hücreleri, embriyon hücrelerine çok yakın olan pluripotent kök hücrelerine dönüştürmek için bir usul geliştirdi.

Bedendeki fazla yağlar altın kıymetinde

Yaftalar : Fazla kilo   Obezite

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Vücuttaki fazla yağlar altın değerinde Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts