Lise talebeleri iki haftada robot yapmayı bildi

Lise talebeleri iki haftada robot yapmayı bildi

Aralık 7, 2019 0

Özyeğin Üniversitesi’nin tertip ettiği RoboKamp 2013, maharetli gençleri ortaya çıkardı

Lise talebeleri iki haftada robot yapmayı bildi

Lise talebelerinin mühendislik maharetlerini geliştirmek emeliyle, Özyeğin Üniversitesi tarafından bu sene üçüncü kez tertip edilen RoboKamp 2013, tertip edilen robot yarışı ve mükâfat merasimiyle sona erdi. Toplam 22 lise talebesinin iki hafta süresince robot üretimi mevzusunda gördüğü eğitim sonrası tertip edilen müsabakada Türkiye’nin yeni maharetleri ortaya çıktı. Final yarışının birincileri “Çiçek” isimli robotlarıyla Haydarpaşa Teknik ve Sanayi İş Lisesi’nden Ömer Er ve Özel Altınay Lisesi’nden Yakup Subaşı’nın oluşturduğu “Haydarpaşa” grubu oldu. 

Özyeğin Üniversitesi’nin lise talebelerinin mühendislik maharetlerini geliştirmek emeliyle bu sene üçüncü kez tertip ettiği RoboKamp 2013 robot üretim kampı, Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Yerleşkeyi’nde tertip edilen, çizgi izleyen robotların yarıştığı finalle sona erdi. Ford Otosan/ABB robotlarının şovuyla da renklenen, iki hafta süren ve 22 lise talebesinin katıldığı robot atölyesi final yarışında Türkiye’nin yeni maharetleri ortaya çıktı.

Haydarpaşa Teknik ve Sanayi İş Lisesi’nden Ömer Er ve Özel Altınay Lisesi’nden Yakup Subaşı’nın oluşturduğu “Haydarpaşa” grubu 75.6 saniyelik dereceleriyle birinci olurken, Mehmet Akif Ersoy Lisesi’nden Mehmet Kaan Yıldırım ve Turhal Şeker Anadolu Hoca Lisesi’nden Melih Yıldız’ın oluşturduğu Line Finder grubu 89.1 saniyeyle ikinci, İstanbul Erkek Lisesi’nden Eser Murat Kahraman ve Maltepe Anadolu Lisesi’nden Nuri Dağaşan’ın oluşturduğu Grup Titrek 90.1 saniyeyle üçüncü oldu.

22 talebenin katıldığı programda genel performansa göre zaferli bulunan talebeler Özyeğin Üniversitesi elektrik Elektronik Mühendisliği Programı’nda %100 burslu öğrenim görme hakkı kazanacaklar.

Robot mühendisliğinin esaslarına lise çağında adım atıyorlar

Robotların hayatımıza her gün daha fazla girmesinden yola çıkan Özyeğin Üniversitesi, RoboKamp ile liseli gençleri robot mühendisliğinin esasları ile tanıştırmayı ve talebelerin bu mevzuya dinledikleri coşkuyu kuvvetlendirmeyi kastediyor. Bu sene üçüncüsü asıllaştırılan RoboKamp’ın iki haftalık kamp süresi süresince talebeler elektronik, mekanik ve programlama mevzusunda esas bilgi sahibi olarak mühendislik maharetlerini geliştiriyorlar. 

Görevini yerine getiren robotlar

Özyeğin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğretim azalarının verdiği eğitimlerin ana konseptini ise “çizgi izleyen minyatür robot” üretimi oluşturdu. Talebeler, kendilerine verilen eğitim ve parçalar aracılığıyla, siyah ya da beyaz taban üzerine çizilmiş çizgi üzerinde giden robotlar planladılar. Kamp vaktince planlanan robotlar evvel idman pistinde yarıştırıldı. Bu sayede robotlarını test edip harikuladeleştiren talebeler, final yarışında becerilerini misafirler ve Özyeğin Üniversitesi akademisyenleri önünde sergilediler.

RoboKamp 2013 hakkında daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için www.ozyegin.edu.tr/robokamp adresini ziyaret edebilir ya da Özyeğin Üniversitesi’nin 0216 564 90 00 numaralı telefonundan arayabilirsiniz.

Tags: Özyeğin Üniversitesi, Robot Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts