Yerli Malı Yurdum Malı

Aralık 5, 2019 0

Galeri / Oyun

Yerli Malı Yurdum Malı

Bunları herkes oynamalı Yerli Malı Yurdum Malı Ülkemizde oyun dünyasına dair çok güzel şeyler gerçekleşiyor. Zaten zaman zaman destek beklemekte olan ve gerçekten sağlam potansiyellere sahip olan Türk yapımı bağımsız oyunları sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Ancak elbette Türk oyun sektörü yalnızca o oyunlarla bitmiyor. Daha keşfedilmeyi bekleyen onlarca, belki de yüzlerce oyun var.

Mail adresimiz aracılığıyla bize ulaşan ve oyunları hakkında bilgi veren birçok bağımsız Türk oyun yapımcımız var. Her biri çok güzel işler çıkarıyor ve bir yerlere gelebilmek için öncelikle ülkemizde belirli bir oranda tanınmaları gerekiyor. Zaten siz okurlarımız da bu oyunlara elinizden gelen desteği verip hem bizi, hem de bu oyunlar için gecelerini gündüzlerine katan yapımcıları çok mutlu ediyorsunuz.

Bu galeride mail adresimize gelen bazı Türk oyunlarını sergileyeceğiz. Kimisi çoktan çıktı, kimisi çıkmayı bekliyor, kimisi Steam Greenlight evresinde, kimisinin ise sadece fikri bile yetiyor. Ancak kesin bir şey var ki, ülkemizde bu sektör gerçekten sağlam bir şekilde gelişmeye devam ediyor.
1 Yerli Malı Yurdum Malı Listemizin ilk üyesi Art of Guile adlı gerçek zamanlı strateji tarzı bir savaş oyunu.

Unphysical Machinery adlı küçük çaplı bir Türk oyun firması tarafından yaklaşık iki senedir geliştirilmekte olan Art of Guile, kendine has mekaniklere sahip. Bu mekanikler oyuncuların farkı kaynaklar elde ederek silahlanmasını, üslerini geliştirmesini ve böylece de seviye atlamasını sağlıyor. Seviye atlayan ünitelerin saldırı ve savunma değerleri de dilediğiniz oranlarda gelişmeye başlıyor.

Oyunda bulunan kaynakları toplamak için mineral rezervlerinin yanına ünitelerinizi konuşlandırmanız ve bu rezervleri korumanız gerekiyor. Kaynağı elinizde tuttuğunuz sürece mineral kazanmaya devam edeceksiniz.

Ünitelerin kullandığı silahlar, yüzeyin engebeli olması veya bu gibi etkenler savaş sırasında hangi tarafın üstün olacağını belirleyen önemli etkenlerden sadece bazıları. Art of Guile’da gerçekten ayrıntılı ve sağlam bir savaş sistemi bulunuyor. Ayrıca yapımcı Unphysical Machinery’nin özellikle düştüğü şu notu da belirtelim: Kendileri bu oyun için özel bir grafik motoru geliştirip her şeyi tek tek tasarlamışlar. Bu gerçekten büyük bir başarı, kendilerini takdir ediyoruz.

Oyunun Greenlight aşaması henüz başlamadı ancak yine de sayfası aktif. Girip hem görsellere, hem gelişmelere hem de videolara bakabilirsiniz.
2 Yerli Malı Yurdum Malı Listemizin ikinci üyesi aslında bir oyun değil ancak biz oyuncuların özellikle de şu aralar oldukça alakadar olduğu bir konunun mensubu: Sanal Gerçeklik. WalkOVR adlı bu yeni cihaz sayesinde sanal gerçeklik oyunlarını oyarken illa yerimizde oturmamız gerekmeyecek. Koşacak, eğilecek ve hatta zıplayacağız.

İstanbul Teknik Üniversitesi Çekirdek Kuluçka Merkezi bünyesinde geliştirilmekte olan WalkOVR sayesinde oturma odanızın bir köşesinde geliştirilmiş bir sanal gerçeklik deneyimi yaşamanız mümkün. WalkOVR’ın henüz satışı yapılmıyor, zaten hala geliştirilme aşamasında ancak fikrin gerçekten çok güzel olduğunu söylemeden edemeyeceğiz. Hazırladıkları videoya bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca resmi sitelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

3 Yerli Malı Yurdum Malı Listemizin bu üyesi de Android platformunda bir mobil oyun olarak karşımıza çıkıyor. VirtualArmy adlı yazılım ve 3D çizim firmasından çıkan SKIESCAPE adlı bu arcade tarzı oyunda amacınız kaymak. Karlı dağlardan aşağı kayarken çeşitli hareketler yaparak puan toplamaya ve listede iyi bir yere gelmeye çalışıyorsunuz. Oldukça basit bir mantığı olmasına rağmen büyük oranda bağımlılık yaratacağı kesin. Şu anda Google Play’de ücretsiz olarak bulunuyor, bir deneyin deriz 🙂 4 Yerli Malı Yurdum Malı Bu oyunumuz da yine Android platformunda arcade tarzı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Tek bir kişi tarafından yapılan Deniz Topu adlı oyunda topun engellere çarpmadan ilerlemesini sağlıyor ve puan kazanıyorsunuz. Bu linkten ulaşabilirsiniz.  5 Yerli Malı Yurdum Malı Now I Am There adlı bu oyun da Steam Greenlight evresine başlamış olan ve desteklerinizi bekleyen oyunlardan birisi. Görselleri ve harita tasarımı sayesinde ön plana çıkmayı başaran Now I Am There 17 yaşındaki lise son öğrencisi Harun Yusuf Şahin tarafından geliştiriliyor ve rahatlıkla söyleyebiliriz ki, gerçekten çok güzel görünüyor.

Oyunda terk edilmiş bir bilim laboratuvarında, kapsülden doğan bir deneğin macerasına ortak oluyoruz. Çeşitli yeteneklerle ilerlediğimiz oyunda güzel tasarlanmış çeşitli bulmacalar da bulunuyor. Oyunun Greenlight sayfasına buradan girip oyunuzu vermeyi unutmayın.
6 Yerli Malı Yurdum Malı Warbit adlı bu oyunda bir bakıma Battlefield’ın küp küp, Minecraft versiyonu karşımıza çıkıyor. Çoklu oyuncu tarzı oynanışı ile karşımıza çıkan Warbit, Rakarnov Studios adlı yerli bir oyun firması tarafından geliştiriliyor. Çeşitli Türk askeri modellerine ve araçlarına sahip olan Warbit, Greenlight evresini çoktan geçti ve şu anda erken erişim seviyesinde 2 liradan satılmakta. Bir girip bakmanızı tavsiye ediyoruz 🙂  7 Yerli Malı Yurdum Malı Magnet adlı bu Android oyunu da Rafet Topçu adlı 18 yaşındaki genç bir oyun yapımcı adayı tarafından yapılmış ve Google Play’de ücretsiz olarak bulunmakta olan ufak bir yapım. Negatif, pozitif ve nötr yüklerle uğraştığınız Magnet’i denemek için bu linke tıklayabilirsiniz.  8 Yerli Malı Yurdum Malı Unreal Engine 4 ile geliştirilen Painted Memories, Steam Greenlight evresini geçmiş oyunlardan birisi. 10 liraya satılmakta olan Painted Memories, Gökay Günay adlı bağımsız yapımcı tarafından geliştirilmiş izometrik açılı bir aksiyon/macera oyunu. Dark Souls ve Path of Exile gibi oyunlardan esinlenilerek yaratılan Painted Memories’de hikaye size direkt olarak aktarılmadığı için olayları kendiniz çözmeye çalışıyorsunuz.

Oyunun Steam Store sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.
9 Yerli Malı Yurdum Malı Osmanlı Savaşları adlı bu oyunda Google Chrome dışındaki tüm tarayıcılarla oynanabilen ve indirmenize gerek olmayan ufak bir strateji oyunu. Unity ile geliştirilen ve Unity Web Player ile oynan Osmanlı Savaşları’nı denemek için bu linke tıklamanız yeterli.  10 Yerli Malı Yurdum Malı LVL adlı bu oyunumuz da hem iOS, hem de Android için çıkmış yeni bir oyun. Asıl güzel özelliği fazla popüler olması ve hatta bu hafta Super Mario Run ile yan yana, en fazla oynanan oyunlar arasında olması. Böyle bir tabloyu görmek bizleri de gerçekten gururlandırdı. LVL’ın iOS sayfasına buradan, Android sayfasına da buradan ulaşabilirsiniz.
#türk oyun sektörü #nintendo switch Yorumlar 63 MK Okuru MK Okuru 05.12.2019 13:36 Kalan Karakter : 300 Gönder mownb mownb 24.12.2016 20:13 Bütün oyunların AAA denilen milyon dolarlık bütçeli oyunlar ayarında olması gerekmiyor. Kıyaslamaları sürekli bu yönde yapmak çok basit bir yaklaşım olur, aslında doğru da olmaz.

Oyunlar eğlence amacı ile üretilen şeyler ama son yıllarda büyük bütçeli firmalar oyunculara bir “tüketici” kültürü aşıladı, çok grafik çok içerik ama oynarken harcanılan zaman ve yorulan kafa ters orantılı olarak çok daha az. Dolayısıyla bu yaklaşım eğlence getirmiyor her zaman. Çünkü insan emek verdiği şeyden daha çok zevk alır, bu mantık indie geliştiricilerine de oyun geliştirme ve oyunlarının beğenilmesi yolunu açıyor.

Orijinal ve ilgi çekici, güzel tasarlanmış bir oyun son model grafikleri ve efekleri olmasa da belli bir oyuncu kitlesi sahibi olabilir. Minecraft’a microsoftun ödediği parayı bilirsiniz, AAA oyun mantığına ters olan çok iyi bir örnektir. Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder Mandalı Mandalı 23.12.2016 17:35 Oyunların Birçoğunu (Telefona Çıkartılanlar Hariç) İnceledim.Birçoğu Oynanılamayacak Düzeyde.Maalesef Bu Oyun İşlerinde Başarısızız.10 Tllik Oyunu Bile Torrentten İndiren Bir Ülkeden Yardım Beklememek Lazım.Neyse ki Bazı İnsanlar Hala Bunlara Yardım Ediyor Hala.Son Zamanlarda Oyun Anlamında Yaptığımız En Büyük İşler;Crysis Ve Mount And Blade Warband.Bu Sene Bannerlorddan Umutluyuz… Yanıtla Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 16.12.2016 20:49 Pusu 2 duyuruldu…. Yanıtla MK Okuru MK Okuru 22.12.2016 17:20 Hani nerede? Kalan Karakter : 300 Gönder ultrAslan ultrAslan 16.12.2016 20:24 Bu oyunlar daha çok destek bekler. Ulan bu millet GTA 5, Fifa, Pes, Battlefield 1 vb oyunlar 30 tl olsa yine gidip almaz. Korsanı varsa onu indirir. Şu oyunlara mı para verecek. Ben bu oyunları almadıkları için insanlarıda yargılayamam. Hiç kimse de yargılayamaz. Ama arkadaş yıl olmuş nerdeyse 2017. Adamlar VR’da oyun oynatıyor, yarın öbür gün holograma geçecek biz hala… söylemek istemiyorum çünkü ayıp yani. Ben sadece geliştiricilere falanda kızmıyorum. Kim maddi olarak destek olmuyorsa bu lafım hepsine. Ben zaten bu ülkede üretilmiş kaliteli bir oyun beklentimide kaybettim. En fazla bu yani. 10 sene öncede bu kadar yapıyorduk hala bu kadar yapabiliyoruz değişen zerre bir şey olmamış. Yazık yani ne desek boş… Yanıtla ozan86 ozan86 22.12.2016 14:59 Ultra Westworld dizisi gibisin ama cidden. Daha kısa yazarsan da anlaşılır yazdıkların. Uzata uzata yazmana gerek yok. ultrAslan ultrAslan 18.12.2016 16:25 MK Okuru, 18.12.2016 13:56 
Özelden yollayayım hesap al gel. Ayrıca bende fifa 17 yok. Çok pahalı almadım bende. Son dönemde pek oyunda almadım. Doların son halinden sonra uzunca bir sürede almayı düşünmüyorum. Arcade Fire Arcade Fire 18.12.2016 14:09 Ben yeni oyuna sadece grafik gözü ile bakmadım, yeni fikirler çok üstün grafiklerden iyidir bence, ha zaten o kadar güçlü telefon varken çok daha iyi grafik beklemek doğal ama yapımcılar basit fikirler, basit grafiklerlerle her telefon kullanıcısına ulaşmayı hedefliyor olabilirler. Kar etmek için mantıklı olan bu görünüyor. Mobil ile konsol-PC oyunculuğunu ayıran da bu oluyor. MK Okuru MK Okuru 18.12.2016 13:56 Kardeşim boşver kafa yorma böyle şeylere ps4 online adrrsin ne kaydedim fifa oynuyosan mać yaparız bende tribünden ultrAslanım 🙂 ultrAslan ultrAslan 18.12.2016 12:58 Arcade Fire, 18.12.2016 11:19
Abi sen bugüne kadar hangi oyun oynanabilecek bir platformda gerçekten diğer ülkelere göre daha iyi yaptığımız bir oyun gördün. Bak artık ciddi bir kesim telefonunda kaliteli grafiklerle kaliteli oyunlar oynamak istiyor. Benim 3 senelik telefonumun oynattığı oyunları adam S7 Edge veya iphone 7 telefonunda oynamak istemiyor. Yani insanlar 3 bin küsür tl’yi verdikten sonra o telefonun hakkını verecek oyun görmek istiyor. Benim bildiğim bu işi 4 senedir sadece Real Racing yapıyor. Yani telefon güçlenmeleriyle bu gücü kullanabilecek oyunlar aynı hızda gelişmedi hala da gelişmiyor. Madem büyük bir pazar, o zaman büyük oyunlarla çıkageleceksin. Hani belki her telefonun çalıştıracağı oyun yapayım daha çok hasılat elde edeyim mantığıyla yola çıkarsan da belki kendine bağlayan basit bir oyun yapıp saglam bir hasılat elde edersin ama bu da senin vizyonsuzluğunu gösterir. Basit oyunu herkes geliştiriyor. Hatta flappy bird’i sadece 1 kişi geliştirmişti. Oyun piksel pikseldi. Bir süre çok oynandı, üzerinde çok konuşuldu. Peki şimdi ne oldu. Yüzüne bakan yok. Aynı şekilde bunun gibi en az 10 tane daha oyun var. Yani demem o ki, biz saman alevi oyunlar yapmayalım. Eğer bir şey yapacaksak tam yapalım. Özgün olalım. Piyasada az olan tarzda kaliteli oyunlar yapalım. S7 Edge veya iphone 7’nin hakkını verecek grafikleri olsun. Etrafta yeni telefonlar nerdeyse ps3 gücünde diyorlar, ben ps3 ayarında bırak yanından geçen oyun görmedim daha. O zaman bu telefona koyacağın 6 gb ram ne halta yarıyor, koyduğun 6 çekirdekli grafik yongası ne işe yarıyor… platform oyunlarında artık bir doygunluk var. Insanlar farklı şeyler istiyor. Bizim gerçekten telefonda kaliteli gözüken, belki her telefonun oynatamayacağı ama kaliteli grafiklere sahip oyunlar üretmemiz lazım. Herkesin yaptığını yaparak fark yaratamazsın. Sadece 1 milyon tane örneği olan diğer oyunlar gibi saman alevi gibi hızlıca parlar ve sönersin… Arcade Fire Arcade Fire 18.12.2016 11:19 ultrAslan, 18.12.2016 00:47

Bence mobil oyunculukta da her zaman yeni ve yaratıcı fikirler çıkacaktır, ama bizden çıkabilise keşke. Bunu yapacak olanla bizim farkımız bu işte onlar (yerli yabancı ayırmıyorum) yapılacağına inanıp uğraşıyor, biz yapılamayacağını düşünüyoruz. İlk çıktığı kadar çok çıkamaz belki ama çıkar. ultrAslan ultrAslan 18.12.2016 00:47 MK Okuru, 17.12.2016 14:44 
Haklısın o oyunlarda çok güzel gelirler getirdi. Ama sence de mobil oyunculuk biraz doyum noktasına gelmedi mi? Yani en yaratıcı ve güzel fikirler zaten yapıldı ve iyi olanları zaten hala oynanıyor. Yani bu saatten sonra mobil pazarda o kadar tutulabilecek bir oyun olacağına inanıyor musun? Bence çok çok ama çok zor. Gerçekçi baktığımızda durum bu. Ama bilgisayar için yapılabilecek hala iyi şeyler olabilir. Elinde sınırsız bir güç var. Istediğini yap. Neyse fazla da uzatmak istemiyorum. Zaten bizden daha iyiside çıkmaz. ultrAslan ultrAslan 17.12.2016 18:56 MK Okuru, 17.12.2016 08:29
Hahahaha. Şu yazıyı A4 kağıdına aktarsan en fazla 5 satır tutar. Sen 5 satır yazıyı okuyamayacak kadar boşsan ben ne yapayım kardeşim. Bu kadar mı okumaktan korkan bir okuma özürlüsüsünüz. Ben anlamıyorum ki… MK Okuru MK Okuru 17.12.2016 14:44 ultrAslan, bak orada İtü’nün projesi var, gayette iyi duruyor. Ayrıca bunlar mobil oyun, FlappyBird’de, BBTAN’da, Trivial Pursuit, Candy Crush ya da Angry Birds’de grafik mi var? Bu oyunlardan Angry Birds milyarlarca dolar getirdi, Candy Crush da keza. Mutlaka Gta, Fifa seviyesinde olması gerekmez MK Okuru MK Okuru 17.12.2016 14:42 Hemmen, oyun yapmasan ölmezsin elbet ama oyun endüstrisinin muazzam boyutlarda maddi pastasından pay alırsan ülkene döviz gelir. Ayrıca bu fikri ve dijital üretimdir. Ülkede üretimin her türlüsü desteklenmediği sadece betona önem verilirse sonu krizdir. Betonun sonu kapalıdır, döngü oluşturmaz. MK Okuru MK Okuru 17.12.2016 14:42 Hemmen, oyun yapmasan ölmezsin elbet ama oyun endüstrisinin muazzam boyutlarda maddi pastasından pay alırsan ülkene döviz gelir. Ayrıca bu fikri ve dijital üretimdir. Ülkede üretimin her türlüsü desteklenmediği sadece betona önem verilirse sonu krizdir. Betonun sonu kapalıdır, döngü oluşturmaz. ultrAslan ultrAslan 17.12.2016 12:05 Ne zaman şu ülkede eğlenceye vakit ayıracak ortam gelişti ki şimdi gelişmediğini söylüyorsun. Yani kaderimiz deyip hayata mı küselim? Eğlenceyi bir kenara mı koyalım? Ne yapalım yani karalar mı bağlayalım? Hepimiz ruh hastası olup çıkalım o zaman onu dert et bunu dert et. Aha bugün yine patlama olmuş. 1 hafta önce yine olmuştu. Üzülerek söylüyorum ki artık bu tarz patlamalara alıştık. Bu tarz olumsuz olaylara alıştık. Her birini dert etsek hayata küssek, eğlenceyi arka plana atsak nasıl yaşayacağız. MK Okuru MK Okuru 17.12.2016 08:29 Yine sen ve yine uzun yorumların.. Arkadaş hastamısın nesin.. Şunyorumlarını kısa yazsan ölürmüsün.? hemmen hemmen 17.12.2016 02:56 zaten oyun yapmak da çok önemli, ölürdük oyun üretmezsek. türkiyenin şuan en son ihtiyacı oyunla eğlenceyle vakit harcamak. 2 MK Okuru MK Okuru 17.12.2016 01:44 şunlar gibi oyun yapabilmek için en azından birkaç milyon doları gözden çıkarman gerektiğini bilmen lazım.bunun dışında, tabi gta, fifa, bf1 ile bizim oyunları kıyaslamak kolay.önemli olan onların maliyetleri. gta v (online hariç) 250M.$, cod mw2 (evet modern wf2) 200M.$.çöpe atacak para yok ülkede. Kalan Karakter : 300 Gönder MK Okuru MK Okuru 20.12.2016 10:43 Merhaba arkadaşlar, ilk yorumda yazmışmtım. Biz, Marmara Üniversitesi’nde Tübitak destekli MarVAJED adında elektronik gonyometre, ölçüm, izleme platformu geliştriyoruz. Bu cihaz fizyoterapi için kullanılıyor ve yurtdışında her medikal alet gibi uçuk fiyatlara satılıyor. Yanıtla Talisca Talisca 20.12.2016 22:36 1dk da üye olup rahat rahat yorum yazsaydında okusaydım… parça parça puzzle’a çevirmişsin olayı… Kalan Karakter : 300 Gönder Tüm Yorumları Gör

Tags: galeri_4, Nintendo Switch, türk oyun sektörü Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts