Xiaomi’den geleceğe yönelik büyük hamle!

Temmuz 15, 2021 0

Xiaomi’nin CEO’su Lei Jun, şirketin tam otomatik insansız bir halde akıllı telefon üretilebilecek büyük bir tesisin inşaatına başlandığını duyurdu.

Geçen yıl Ağustos ayında Xiaomi, Akıllı Fabrika’nın birinci kademesini başlatmıştı. Geçtiğimiz sene kurulan fabrika yılda bir milyon aygıt üretebilecek kapasiteye sahip robotlardan oluşuyordu. Şirket projenin birinci evresinde, insan iştiraki olmadan yahut asgarî insan iştiraki içeren tesislerin üzerine çalışmaya başlamıştı

Xiaomi insansız fabrika temellerini attı!

Kazanılan tecrübeden ve ortaya çıkan bilgilerden yola çıkarak Xiaomi, yılda 10 milyon akıllı telefon üretme kapasitesine sahip olacak ikinci bir üretim tesisinin temelleri attı. Her iki tesis de Pekin‘de bulunuyor.

Bu teşebbüsün şirkete yılda en az 9.3 milyar Dolar çıkar sağlaması bekleniyor. Bu tesislerin ne kadara mal olduğu bilinmese de çok enteresan bir teşebbüs olduğunu söylemek gerek zira bu tesisler öğlen yemeği, molalar, hafta sonları ve tatiller olmadan 24 saat boyunca aralıksız çalışacak. Her üç saniyede bir telefonun montajı, testi ve paketlemesi robotlar tarafından gerçekleştirilecek.

Çinli akıllı telefon üreticisinin bu atağı, öteki telefon üreticilerinin de birebir formda bu çeşit fabrikalar açmasıyla sonuçlanabilir. Bu tesisler elektronik cihazalar üreten şirketler açısından hoş olsa da, insanlık için pek iç açıcı olmayabilir. Zira ileride bu çeşit atılımlar işsizliği artırabilir.

Pekala sizler bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Tags: İnsan, telefon, Tesi̇s Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts