iPhone’lar için heyecanlandıran kamera patenti!

Temmuz 13, 2021 0

Akıllı telefonların kameraları o kadar gelişti ki artık mesken kullanıcıları profesyonel kameralara pek gereksinim duymuyor. Üreticiler, kamera konusundaki en düzgün yeteneği amiral gemisi aygıtları için geliştirir. Telefonlarını kamera becerilerinden yoksun bırakmayan Apple, yeni bir patent aldı.

iPhone, periskop lens teknolojisiyle tanışacak

Apple’ın aldığı patent, iPhone’lara periskop kamera geleceğini doğruluyor. Bu teknolojinin gelişi ise 2022 olarak işaret ediliyor. Yani bu teknolojiyi birinci göreceğimiz iPhone, muhtemelen iPhone 14 olarak isimlendirilecektir. Bu patentten evvel ünlü analist Ming-Chi Kuo da bu lensin gelecek yıllarda bir iPhone’da kullanılacağını söylemişti.


Periskop kameralarla ilgili mizahi bir görsel

Periskop lensler, başka kamera lenslerine nazaran epeyce farklı çalışıyor. Karmaşık bir yapıda olsalar da akıllı telefonlarda bu lenslerin bulunması fotoğrafçılık için kıymetli bir gelişme. Periskop lens sayesinde en az 10x optik zoom mümkün olacak.

Periskop lens, biçim olarak da başka lenslerden biraz farklı. Dışardan bakıldıklarında bir kare içinde görünüyorlar ve doğrusu bu estetiği biraz bozabilir. Çünkü Apple’ın son yıllardaki kamera dizaynlarına baktığımızda oval dizaynlar görüyoruz. Teknoloji devinin bu etkene karşı nasıl bir tasarımı benimseyeceğini vakit gösterecek.

Periskop lenslerin avantajı ne?


Akıllı telefonlarda periskop kamera

Fotoğraf çekerken kimilerimizin kabusu yakınlaştırmak olabilir. Çünkü yakınlaştırma yaptıkça fotoğrafın çözünürlüğü azalıyor ve bu önemli oranda kendini fark ettiriyor. Periskop lensler ise yapıları dolayı çözünürlüğü bozmadan yakınlaştırma yapmayı sağlıyor. Çözünürlükte bozulma olmadan 10x yakınlaştırma yapmak bir akıllı telefon için heyecan verici.

İki yıl evvel Huawei P30 ile bu teknolojiyi pek çok insan yakından tanıdı. Apple’ın bu teknolojiyi ne halde önümüze çıkaracağını vakit gösterecek.

Tags: Kamera, Lens, Teknoloji, telefon Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts