Uzun ve sıcak günlerde oruç meblağken...

Uzun ve sıcak günlerde oruç meblağken…

Aralık 6, 2019 0

Ramazan’da aç kalınan müddetin uzunluğu ve havanın sıcak olması, beslenme açısından bazı mevzulara dikkat etmeyi gerektiriyor.

Özellikle sıcak havalarda akışkan tüketimi çok ehemmiyetli. Oruç yakalayan bireylerin iftar ve sahur gıdalarını hafif ve sulu yemekler olarak tertip etmesi, iftar ve sahur arası akışkan tüketimine itina göstermesi gerektiğini söyleyen Memorial Etiler Tıp Merkezi Dahiliye Kısmı’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, sıcak havalarda oruç meblağken sıhhatli kalmak için şu tekliflerde bulundu.

SICAK DIŞARI ÇIKMAMAYA İTİNA GÖSTERİN
Sıcak havalarda gerek terleme ile gerekse bedenden buğulaşma yolu ile akışkan kaybının çoğalması daha çok akışkan alımını gerektirmektedir. Oruç yakalayan şahıslar, şayet bir lüzumluluk yok ise, çok sıcak havalarda dışarıya çıkmamaya itina göstermelidirler. Şayet dışarı çıkılacaksa sabah erken ya da akşamüstü saatler seçim edilmelidir.

Sarih havada çalışan oruçlu bireylerin doğrudan güneş ışığından sakınmaları, özellikle bol ve sarih renk kıyafetler seçim etmeleri önerilir. Yaz mevsiminde çok kalabalık ve sıcak civarlarda bulunmak hem akışkan kaybı; hem de kan şekerinde düşme gibi gidişatlar yaratacağından bu mevzuya da dikkat etmek gerekmektedir.

SARİH HAVADA ÇALIŞIYORSANIZ GÖLGEDE MOLA VERİN
Yaz aylarında özellikle sarih havada çalışan ağır emekçilerin kesinlikle sahura kalkarak akışkan almaları, balanslı beslenmeleri gerekmektedir. Güneşin dik olduğu öğle sürelerinde ve her 1-2 saatte bir mola verilip dinlenilmesi, gölge ve serin bir bölgede bulunulması çok ehemmiyetlidir. Çok sıcak ve bunaltıcı gidişatlarda hafif serin duş alınması serinletici tesire sahiptir.

BAYILMA TEHLİKESİNE DİKKAT!
Oruç yakalanan yarıyılda akışkan kaybına dikkat edilmezse, halsizlik, adale krampları, çarpıntı, ateş çıkması gibi belirtiler oluşur, daha fazla su kayıplarında tansiyon düşmesi ve bayılma kollanabilir. Akışkan kaybı ile beraber dolaysız güneş ışığına maruz kalma olursa sıcak çarpması tablosu da büyüyebilir.

İFTER YEMEĞİNE KAHVALTILIK İLE BAŞLAYIN
Yaz aylarında oruç meblağken yemeklerimize de özellikle dikkat etmek gerekmektedir. İftarda bir defada çok ölçüde yemek yememeli, yağlı, baharatlı, tuzlu ve soslu yemeklerden sakınılmalıdır. İftarda oruç hafif sulu gıdalarla ve kahvaltılık eşi gıdalarla açılmalı ve bir defada çok ölçüde yanilmemelidir. Onun yerine iftardan bir iki saat sonra yeniden bir ölçü yenilmelidir. Uyumaya 1-2 saat kala bir meyve yenilmesi hem enerji bakımından hem de kapsadığı akışkan ölçüyü bakımından önerilir.

SAHURDE DE BOL AKIŞKAN HARCAYIN
Sahura azıcık erken kalkılıp akışkan yiyecekler alınması, ağır gıdalar yerine doyurucu ve hafif nebatsal kaynaklı yiyecekler alınması gerekmektedir. Özellikle sahurda ağır hayvansal yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tip yiyeceklerden balık ve tavuk seçim edilmeli ızgara, haşlama ya da fırında pişirilerek iftar öğününde yenilmelidir.

KRONİK HASTALĞI OLANLARA HEKİM HAKİMİYETİ KOŞUL
Yaz aylarında oruç meblağken bazı hasta gruplarının da özel olarak dikkat etmesi gereken gidişatlar vardır. Yüksek tansiyon, kronik rahatsızlığı olan hastalar, kalp ve böbrek meseleyi olan hastalar sıcak havalarda kesinlikle hekimlerine danışarak oruç yakalamalı; beslenme kumpaslarında büyük farklılık yapmamalı ve ilaçlarını aksatmamalıdır.

Sıcak hava ve akışkan kaybı sebebiyle bu tip hastaların genel vaziyetlerinde ve metabolik bedellerinde bozulma olabilir. Yeniden çok yaşlı kişilerindede akışkan kaybı ve sıcağa daha duyarlı oldukları unutulmamalıdır. Bu tip bireylerin oruç yakalamaya başlamadan evvel hekim hakimiyetinden geçmeleri ehemmiyetli bir husustur.

Uzun ve sıcak günlerde oruç meblağken…

ntvmsnbc

Yaftalar : saglık

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Uzun ve sıcak günlerde oruç tutarken... Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts