Televizyonun Buluşu

Televizyonun Buluşu

Aralık 7, 2019 0

Televizyonun Buluşu, Televizyonu kim icad etti

Televizyon üzerindeki ilk çalışmalar John Logie Baird tarafından başlamış ve 1924 senesinde görüntüyü oluşturabilen ilk çalışan misali somut olarak ortaya koyulmuştur. Fakat bu televizyon tamamen mekanik bir sistemle işlemekteydi. TV’lerin günümüzde kullandığımız tüplüCRT televizyon haline gelmesi Philo Taylor Farnsworth’un esasını attığı çalışmalarla sağlanmıştır. Bu sebeple televizyonu icad eden şahıs olarak her iki ad da anılmaktadır.

John Logie Baird

13 Ağustos 1888′de İskoçya’nın Helensburgh kentinde doğan ve burada gelişen John Logie Baird, 1922′de hayalini kurduğu görüntü ve sesi elektronik olarak taşıma düşüncesi üzerinde çalışmaya başladı. İlk başlarda bir çay kolisi üzerine yerleştirdiği ve “Televisor” diye adlandırdığı, dikiş iğnesi, kesilmiş karton ve bisküvi paketinden oluşan tertibatı çalıştırmayı muvaffak olur ve surat görüntüsünü alana getirir. 25 Haziran 1925′te tarihin ilk televizyon tescilini alan Baird’in zaferi kısa vakitte büyük alakayla karşılanır ve televisor ismini verdiği buluşunu ilk defa 26 Ocak 1928′de Krallık Enstitüsü’ne tanıtır. Görüntüyü elektronik olarak aktarma sınamaları da netice verir ve bundan bir sene sonra ilk görüntü aktarımını asıllaştırmayı muvaffak olur. Bu sayede 1929′da ilk televizyon istasyonunu yaşama geçirir ve o yarıyıl radyo yayını yapan BBC ile uyuşarak televizyon yayınları yapmaya başlar. İlk etapta bölgesel olarak hudutlu bir alanda yayın yapan BBC, 1930 senesinde Amerika ve İngiltere‘de resmen yayına başlar. Günde iki yayın kuşağında hizmet vermeye başlayan BBC televizyonu, ilk kuşakta haber, ikinci kuşakta ise Müzik yayını veriyordu.

14 Haziran 1946′da yaşamını kaybeden John Logie Baird, öğrenilen ilk televizyonun buluşunın esaslarını atmıştır. Daha sonraları televizyonun elektromanyetik sistemi Philo Taylor Farnsworth tarafından değiştirilerek günümüzde kullanılan tüplü TV’ler haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. Ama televizyonun mucitlerinden birisi olarak John Logie Baird her zaman anılmaya devam edilecektir.

Philo Taylor Farnsworth

Philo Taylor Farnsworth 19 Ağustos 1906′da Amerika Birleşik Devletleri’nin batı eyaletlerinden Utah’da doğdu. Philo’nun ilk merakını konuttaki kablolu elektrik sistemi çekti ve çamaşır aygıtının elle dönen kısmına bir elektrik motoru yerleştirerek çalışmasını sağladı. Philo’nun elektriğe olan merakı zamanla iyice arkasıydı ve konutuyla eyalet dışı arasında ilk telefon görüşmesine reelleştirdi. Bilim otoriteleri tarafından da dikkate alınan Farnsworth, “Image Dissector” adlı pratik bir kamera gözü üzerinde çalışıyordu. Bu yarıyılda Baird’in icad ettiği mekanik televizyon, bir hayli hareketli parça barındırıyordu. Farnsworth tamamen elektronik bir televizyon hayalini hakikatleştirmek üzere sıkı bir çalışma yürüttü ve Farnsworth’un Image Dissector kamera tüpü 1927 senesinde ilk görüntüsünü aktarmayı muvaffak oldu. Fakat televizyon hala aydınlatma için karbon yay lambası kullanılıyor ve mekanik parça barındırıyordu. Farnsworth 1929 senesinde buna da bir çözüm buldu ve hiçbir mekanik parça barındırmayan televizyonu icad etti. Philo Taylor Farnsworth bu büyük buluşunun tescilini 1930 senesinde aldı.

1936 senesinin Kasım ayında Farnsworth İngiltere’ye hareket etti ve John Logie Baird’in firmasıyla bir uyuşma yaptı. Bu sayede BBC televizyon sistemi yenilenerek image dissector kameraya sahip oldular. Bu kamera oldukça gelişmiş bir yapıya kavuşturuldu ve televizyonlara elektron arttırıcı ilave edilerek yüksek kontrasta sahip görüntüler elde edildi. Farnsworth 14 yaşında çalışma ilkesini çözdüğü image dissector televizyon kamerasını 21 yaşında çalışır hale getirmiş oldu. Farnsworth’un icad ettiği kamera teknolojisi tüplü CRTcathode ray tube ekranlar için esin kaynağı olmuştur. Televizyondaki asıl hareketli görüntünün sağlanması Farnsworth sayesinde olmuş ve tüplü ekranların yapılabilmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu sebeple günümüzde kullanılan televizyonun mucidi Philo Taylor Farnsworth olarak da öğrenilmektedir.

NASIL ÇALIŞIR

Televizyonun esas ilkeyi ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekerrür ışık enerjisine çevrilmesidir. Işık enerjisi elektrik enerjisine çevrilmesi düşüncesi 1873 yılında Selenyum üzerine ışık düşürüldüğünde elektrik mukavemetinin değiştiğinin keşfedilmesi ile başlamıştır.

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji, Televizyonun İcadı Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts