Münakaşayı Tamamlayan Resim

Münakaşayı Tamamlayan Resim

Aralık 5, 2019 0

İnsanoğlunun Ay’a adım atmasının 40’ıncı sene dönümü. Ancak Rusya, Amerika Birleşik Devletlerinin Ay’a hiçbir zaman ayak basmadığını iddia ediyor. Ay’a ilk kere ayak basan Neil Armstrong ise şimdiye kadar hiç yayınlanmamış resimler yayınlayarak münazaraya son noktayı koydu.

Ay’a 40 sene evvel bugün ilk kere ayak basan iki Amerikalı astronot Neil Armstrong ve Edwin Aldrin ile onları Ay yörüngesinde 1 gün bekleyen üçüncü Apollo astronotu Michael Collins, çok ender üçlü buluşmalarını başşehir Washington’da asıllaştırdı.

Washington’da 163 senelik bilim müesseseyi Smithson Enstitüsü’nün Havacılık ve uzay Çalışmaları Müzesi’nde buluşan gruptan Armstrong, Aldrin ve Collins’in yanında, “Ay ölü, Mars’a gitmek gerek, orada ‘yaşam’ olabilir” dedi. Collins, “Hep ileriye bakalım, evvel Mars…Mars’ın filhakika acayip yer olduğunu, ileride oraya astronot yollamanın anlamlı olacağını” söyledi.

Apollo-11’in astronot kaptan kaptanı Armstrong, yalnızca 11 saniye maziye giderek Apollo-11 manevrası için çok kısa konuştu. Ama Armstrong, Amerika Birleşik Devletlerinin Hitler Almanyası’ndan devşirdiği büyük roket mühendisi Wernher von Braun 1912-1977 gibi Apollo Satürn-5 roketlerinin lideri olan Amerikalı mühendis Robert Goddard 1882-1945 üzerine konuştu.

Amerika Birleşik Devletlerinin Milli Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın başta gelen ortak çalışma müesseselerinden Maryland-Goddard Üssü ve idare sanatı üzerine bilgi veren Armstrong, jeofizik biliminin ehemmiyetini de anlattı.

MARS’IN ÖTESİ

Ay’a ilk kere ayak basan Apollo-11 vasıtayı Kaptan Kaptanı astronot Neil Armstrong’un hemen ardından Ay yüzeyine inen Aldrin, “Fox News Sunday” televizyon programından verilen bugünkü ilk konuşmasında, “Mars’ta insanın yaşayabilmesi için ergonomik etraf olabilir” diyerek, 1972’nin aralık ayında Apollo-17 vasıtayı ile Ay’a bir daha insan göndermemenin gayet anlamlı olduğunu söyledi.

Collins ile Aldrin, “Wright Kardeşler’in ilk uçuşundan 66 sene sonra Ay’a indik. İleride Ay’a ilk inişten 66 sene sonra, başka bir deyişle ilk atakta 2035’te haydi haydi Mars’a inebiliriz, Ay’ı vazgeçip ötelere bakalım” fikrini anlattı.

78 yaşındaki Armstrong ve 40 sene evvel onları Ay yörüngesinde Dünya’ya dönüş için 22 saat bekleyen üçüncü Apollo astronotu kumanda modülü kaptanı 78 yaşındaki Michael Collins ile Aldrin bugün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın 40. sene kutlamasında bir araya gelecek. Obama’nın sema, en azından Mars’a alakası öğreniliyor.

AY: ISSIZLIĞIN ŞATAFATI

79 yaşındaki Aldrin, daha ziyade münzevi yaşam yaşayan 78 yaşındaki Collins gibi güç uzay yolculukları üzerine kitap yazdı: “Issızlığın Şatafatı”.

Aldrin, “Issızlığın Şatafatı” kitabında, Ay’ın muhtemelen son 100 bin senede hiç mi hiç değişmemiş soğukkanlılıkta atmosfersiz, havasız ama Dünya ve Güneş’i görürken rakamsız yıldızı da “gündüz” en duru şekilde gören sema ve uzayın mutlak karanlığının gösterişinin hoşluğunda olduğunu anlatıyor.

Armstrong ile Aldrin, 40 sene evvel Florida Cape Canaveral’dan 16 temmuzda fırlatılışın ilk büyük anma merasiminde iki gün evvel Ohio eyaletinin Dayton kentinde buluştu. Burada Wright-Patterson Hava Güçleri Üssü’ndeki törenin yapıldığı yer, 21 Kasım 1995’te Bosna Savaşı’nın antlaşmayla tamamlandığı yerdi.

Uzay mekikleri roketlerinin iki katı yükseklikte, 111 metrelik 2700 tonluk Satürn-5 roketinin taşıdığı Apollo-11 taşıtının kumanda modülü-kapsülü ve Ay’a inen “Örümcek” taşıtının 40. sene anma buluşmaları Apollo kapsülünün paraşütle Büyük Okyanus’a indiği 24 Temmuz günü bitirilecek.

Münakaşayı Tamamlayan Resim

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Tartışmayı Bitiren Fotoğraf, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts