Karbondioksiti yerin altına gömüyorlar

Karbondioksiti yerin altına gömüyorlar

Aralık 5, 2019 0

Hollanda’nın Barendrecht kenti, enerji santrallerinin karbondioksitini yeraltına gömmeye başladı.

Böylece kent, Avrupa’da abuhava bozamasına neden olan sera tesiri yaratan atmosferdeki karbondioksiti yoketmek gizlemek için ender lider teşebbüs yerlerinden biri oldu.
Rotterdam’ın 18 km yakınındaki 43 bin popülasyonlu Barendrecht, Shell şirketinin takviyesiyle harekete geçti. İlk safhada kömür santrallerinin karbondioksit salımını yerin 2 km altına gömülmeye başlandı. 800 bin ton karbondioksit ilk safhada yere gömülecek. Hükümet, Barendrect’in 10 milyon ton karbondioksit gömme imkânına sahip olduğunu hesapladı.

Avrupa Birliği AB, 2050 senesine dek, sanayi kesiminden kaynaklanan ve atmosferde ”sera gazı” tesiri oluşturan karbondioksiti yüzde 95 oranında eksiltecek projeyi hayata geçirmekte kararlı. AB, yeni teknolojiyle fosil benzin, motorin gibi petrol türevi yakıtın temelli harcanması yokedilmesi için pak enerji kaynağı tasarıları geliştirilmeye çalışıyor. Rüzgar, güneş ve elektrik, ilk akla gelen pak enerji kaynaklarından.

Barendrect Belediye Meclisi Abonesi Simon Zuurbier, ”Hükümetimiz Shell’in esiri oldu” dedi.

Barendrect kenti, Danimarka’nın başşehri Kopenhag’da 7-18 Aralık tarihleri arasında yapılacak son derece kritik dünya abuhava doruğundan evvel minik ama ”lider bir misal” oluşturdu.

Karbondioksiti yerin altına gömüyorlar

Yaftalar : küresel ısınma   Etraf kirliligi

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Karbondioksiti yerin altına gömüyorlar, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts