Steam eşya satışlarından çılgınlar gibi para basıyormuş

Steam eşya satışlarından çılgınlar gibi para basıyormuş

Aralık 4, 2019 0

Gün geçtikçe oyun firmalarının en büyük gelir kaynaklarından biri haline gelmeye başlayan mikro ödemeler ve loot box‘lar zaman zaman oyuncuların tepkisini çekse de, büyük bir oyuncu kesimi de mikro ödemelere ve loot box’lara para harcamaya devam ediyor. Görünen o ki yıllar geçtikçe, oyuncuların mikro ödemelere ve loot box’lara yaptığı harcamalar, yapımcı firmaların yüzünü güldürecek kadar artış göstermiş durumda ve bu artış da devam edeceğe benziyor.

Steam eşya satışından yüksek miktarda gelir elde ediyor

Juniper Research, adlı araştırma şirketinin son yaptığı araştırmaya göre, 2022 yılında, oyunlarda bulunan, mikro ödemelerin, loot box’ların ve oyun içi ödeme yöntemlerinin sağladığı gelir, 50 milyon doları bulacak. Bu rakam 2017 yılında 30 milyon dolardı. Özellikle, kostümlere yapılan harcamaların oldukça yüksek olduğuna vurgu yapan araştırma şirketi Juniper; özellikle Valve ve Steam‘in kazancının büyüklüğüne dikkat çekerek şöyle diyor; ” Kostüm pazarı inanılmaz büyük, Steam’in dünya çapındaki üye sayısı 125 milyon ve  Steam’de 6 milyondan fazla eşya listelenmiş durumda. Steam bu mikro ödemelerden oldukça fazla para kazanıyor ve bu ödemelerin durdurulması konusunda da oldukça isteksiz olacağı kesin.” 

Görünen o ki, önümüzdeki yıllarda mikro ödemelere harcanan para artarak devam edecek. Araştırma şirketinin yaptığı detaylı analize buradan göz atabilirsiniz.