Valve’dan Nintendo Switch rakibi el konsolu: Steam Deck

Temmuz 15, 2021 0

Dünyanın en büyük oyun üretim şirketlerinden Valve, Nintendo Switch rakibi taşınabilir oyun konsolu Steam Deck ile karşımıza çıktı. Tüketicilerin Steam kütüphanelerine hareket halindeyken erişebilmelerini sağlayan aygıt birinci bakışta tableti andıran büyük ekranıyla dikkat çekiyor. Sade bir dizaynla kullanıcıların karşısına çıkan el konsolunun fiyatı da muhakkak oldu.

Valve tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Steam Deck oyunları büsbütün mahallî olarak çalıştırabiliyor. Yani rastgele bir bulut tabanlı akış hizmetine gereksinim duyulmuyor. Bu da aygıtın donanımsal açıdan kâfi düzeyde güçlü olduğunun ortaya koyuyor.

Steam Deck ne özellikler sunuyor?

16 GB boyutunda LPDDR5 RAM ile kutudan çıkan Steam Deck; 64 GB, 256 GB ve 512 GB olmak üzere üç farklı depolama opsiyonuyla satışa sunulacak. 256 ve 512 GB’lık sürümlerinde NVMe SSD teknolojisine yer verilirken, öteki versiyonunda ise eMMC depolama ünitesi bulunuyor. Şayet isterseniz microSD kart takara hafızayı genişletebiliyorsunuz. Elbette ki her aygıtın fiyatları da değişiklik gösteriyor.

Dört çekirdekli Zen 2 CPU ile 8 çekirdekli AMD RDNA 2 grafik ünitesini bünyesinde barındıran özel bir AMD APU sistemiyle donatılan Steam Deck, ortalama 4-15W ortasında güç tüketimi yapıyor. Standart bir tableti andıran 7 inç boyutundaki ekranıyla piyasaya çıkan aygıtın parlaklığı 400 nit düzeyine kadar çıkabiliyor. Dokunmatik hareketleri algılayabilen bu ekranın yenileme suratı ise 60 Hz.

Tags: Steam Categories: Oyunlar
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts