Robotların istilası

Robotların istilası

Aralık 7, 2019 0

Ne yana dönsek bir robota çarpacağımız zaman çok yakın: İşte robotların popülasyon sayımı.

Robotlar pek çoğumuz için yalnızca teknoloji dünyasının alaka çekici bir yanını oluşturuyor ama dünya çapında pek çok şahıs robotlar hayatın bir hakikati. Üstelik de biz insanların yaşamına girme süratleri şiddetle çoğalıyor. Son hesaplamalara göre 2010 senesinde dünya üzerindeki robot rakamı bütün 1 milyona erişecek. Şu an için sayının yalnızca 500 bin ortamında söyleniyor ama hesaplamalar bunun çok kısa vakit içerisinde ikiye sabredeceğini ortaya koyuyor.

Robot teknolojileri ile uğraşan uzmanlar ise bu süratli çoğalışın doğurabileceği meselelere dikkat topluyorlar. Neyse ki olasu meseleler Terminatör filminde gördüklerimize eş şeyler değil. Uzmanlar daha çok robotların yaygınlaşmasının kazalara yol açabileceğinden kaygılanıyorlar. Şu an için robot popülasyonunun büyük kısmı rastgele bir kazaya yol açabilecek kadar değişik işlevlere sahip değiller.

Robotlar ve saklı risk…

Robotlar öncelikli olarak teknoloji mevzusunda ekipmanlı ve iyi eğitimli bireyler tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla şu anda bir robotun insanlara, bir elektrikli süpürgenden daha fazla risk yarattığını düşünmek doğru olmaz.

Fakat uzmanlar çoğalan robot popülasyonunun, teknolojiye oranla daha uzak şahısların robotlarla etkileşime geçmeye başlayacağı ve robotların giderek daha fazla özelliğe sahip olacağını ortaya koyduğunu söylüyorlar. Mevzuya azıcık da karamsar yanaşan robot teknolojileri uzmanlarına göre şayet çok kısa müddette robot popülasyonu mevzusunda bazı tertip etmeler yapılmazsa, gazetelerde robotların yol açtığı kaza haberlerini okumaya başlayacağımızı günler uzak değil…

Robotların istilası

CHIP Online

Yaftalar : Robot   Robotlar   Robot teknolojisi

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Robotların istilası, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts