Pro Evolution Soccer 08

Pro Evolution Soccer 08

Aralık 4, 2019 0

Minikken semtte maç yapmadan duramazdım. Konuta girmek içimden hiç gelmezdi. Sonra geliştim ve artık caddede maç yapmaz oldum, bu sevincimin yerini halı saha aldı. Son senelerde ise halı saha yerini başka bir uğraşa vazgeçti. Konami’nin hazırladığı Pro Evolution Soccer isimli reyin, futboldan aldığım zevke eş bir tecrübe yaşamamı sağladı.

Shader’lar havada uçuşuyor

Harika futbol oyunları serisinin en yeni abonesi Pro Evolution Soccer 08, bildiğiniz gibi Konami tarafından yapılıyor. PES 3 ile PC için de geliştirilmeye başlanan seri, PES 6’dan sonra yerini PES 08’e vazgeçti. Artık yenilenen PES, yeni suratıyla her zamankinden daha da reelci oldu. Senelerce FIFA’yı grafikleri suratından seçim edenlere müjde verme zamanı. PES 08’in grafik motoru PlayStation 3 ve Xbox 360 ile birlikte PC platformu için de yenilendi. Ortaya harika bir reyin çıktı, fakat grafik kartı shader 3.0’ı destekleyenler için harika bir reyin çıktı. Şayet iyi bir grafik kartınız yoksa, oyunun müthiş grafiklerinin tadına bakamazsınız zira ‘high’ alternatifinde açma namsınız otomatikman elinizden alınıyor. ‘Medium’ alternatifi ise shader 2 teknolojisi için hazırlanmış. Ayarları ‘Low’a getirdiğinizde ise shader 1.1 teknolojisi devreye giriyor. Fakat en iyi grafikli halini gördükten sonra bu halde oynamayı istemezsiniz. Ne futbolculardaki kaplamalar kalıyor, ne tribünler… Formalardaki renkler de sulu boya gibi duruyor. Ayrıca formaların kırışması efekti de alt yukarıya yok oluyor. Biraz da görüntülerin full ayrıntılı halini anlatayım: futbolcu suratları harika! Söyleyecek başka laf yok! Bir futbol oyununda gördüğünüz en reelci futbolcu suratlarına sahip PES 08. Özellikle ulusal ekiplerdeki futbolcular şahane görünüyorlar. Gerek surat kaplamaları olsun gerek formaların asılcılığı, animasyonlar vb… her şey şahane. Futbolcular çok reelci hareket ediyor. Animasyonlar yenilenmiş ve artırılmış gibi görünüyor. Zira oyuncuların tesirlere karşı verdikleri tepkiler artmış.

Oynanabilirlik bu üretim en kıymetli silahı. PES 08 ile de büyüyen oynanabilirlik, yeniden son derece galibiyetli. Fakat daha önceki PES’lere alışıksanız, azıcık kasvet sürükleyebilirsiniz. Artık oyuncular hayli duyarlılar ve en küçük müdahaleye dahi tepki veriyorlar. Başka Bir Deyişle yanınızda koşa bir futbolcu dolaysız balansınızda küçük bozulmalara neden oluyor. Küçük bir müdahaleyle karşılaştınız mı dolaysız pozisyonunuz bozuluyor…

Topun fiziği her zaman olduğu gibi yeniden şahane. Şutlarınız sert gidiyor, sanki gülle gibi hareket ediyor top; başka bir deyişle balon gibi olmasından iyi. Yalnız paslar artık yerini bulmuyor. En yakınınızdaki futbolcuya dahi topu yolladığınızda kusurlu pas verebiliyorsunuz. Uzun paslar ise çok daha güç yerini buluyor. En iyi oyuncular dahi basitlikle pas yanılgısı yapabiliyorlar ve ancak alıştığınızda garanti paslara yoğunlaşıyorsunuz. İlk maçlarda hayli güç anlar yaşabilirsiniz.

Savunma yapmak da ne yazık ki güçleşmiş. Artık basit basit yakalanmıyor futbolcular, hele yıldız futbolcular ise hiç yakalanmıyor; çalımı basıp geçiyorlar. Doğru anda müdahale yapmak çok ehemmiyetli, aksi halde top da geçiyor adam da… ‘A’ tuşu ile kayarak müdahale yaptığınızda kart görmeniz büyük ihtimal taşıyor. Çünkü genellikle futbolcuya takılıyorsunuz ve hakem dolaysız kartını gösteriyor.

Tags: PC, pro evolution soccer 08, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts