Pro Evolution Soccer 08

Pro Evolution Soccer 08

Aralık 4, 2019 0

“Yazı için Yalçın Yaman’a teşekkür ederiz.”

Japonların futbol sanatına güzel geldiniz

Yıllar evvel başladı Japonlar’ın futbol oyunlarına el atması. Çoğu zamanda hüsranla sonuçlandı ve Avrupalılar tarafından hoşlanılmadı. Bir gün “Winning Eleven” isminde bir üretim çıkageldi, o zamanlar piyasada FIFA vardı ve herkes FIFA’cı deyim ile bütünleşmişti. KONAMI işletmesinin Winning Eleven’nın yaşamımıza girişi suskunca oldu, evvelleri burun kıvırdık sonraları farklılık olsun hep “FIFA oynayalım” biçimine getirdik.

Oysa kendimizi aldatıyorduk. FIFA’da yetersiz bir şeyler vardı. Usumuzda yapmaya çalıştığımız, ama FIFA’da yapamadıklarımız Winning Eleven’da sergileniyordu. “Acaba FIFA’dan daha iyi mi?” diye usumuza gelmeye başladığında ise artık her şey için çok geçti. Zira son senelerde FIFA ivedisi Winning Eleven’a git gide benzemeye başlamış ve bir zamanların tek futbol oyunu rakibinin ciddiyetini kavramıştı. Bu olanların neticesinde artık, 2 tane müthiş futbol oyununa kavuşacağımızı herhalde seneler evvel söyleseler inanmazdık.

Winning Eleven veya Avrupalıların bildiği değişik ismiyle Pro Evolution Soccer PES son oyunuyla yaşamımıza girmek üzere. Pro Evolution Soccer 2008 demosu dün PC sahipleri için yayınlandı ve nihayetinde sabırsız futbol oyunu beğenenler hemen bilgisayarlarımıza indirdik oynamaya başladık. Yalnız oynamaya başlarken az çok nelerin bizi karşılayacağını da biliyorduk. Her yeni PES’te Uzatma kullanmayacağım kısaca PES diyoruz unutmayalım olduğu gibi bu seferde bizleri; daha güçleşmiş gol pozisyonları, daha asılcı hareketler, daha elden geçirilmiş hakimiyetlerle her şeyin daha iyisi olduğunu öğreniyorduk, seziyorduk.

Aynı şeyler PES 2008 içinde geçerli. Demo iki devreli, beş dakikalık maçtan ibaret, ama farklar hemen görülebiliyor. Peki nedir bu farklar dersek sezilebilirlik açısı ile sıralayabiliriz. Mesela reyin başlar başlamaz çok tesirli bir fizik sunumunun olduğu ortaya çıkıyor. Oyuncuların koşmaları hareketleri ve animasyonları serinin değişiklerine göre çok gelişmiş, dahası grafiksel açıdan belki de en çok sıçrama yaşanan PES oyunu diyebiliriz. Buna ayrı olarak yazının sonunda değineceğim.

Tags: PC, pro evolution soccer 08, Spor Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts