Parmak izi yerine koku izi

Parmak izi yerine koku izi

Aralık 7, 2019 0

Bilim adamları, havadaki kokuyu idrak edebilen elektronik burun sistemi geliştirdi.

Projenin bir sonraki evresinde sistem sayesinde kabahatliler parmak izi yerine koku izi ile tutulabilecek, patlayıcıların yeri tespit edilebilecek.

Amerika Birleşik Devletlerindeki Yale Üniversitesi ile İspanyol bir firma, İspanya’nın Valladolid şehrindeki Boecillo Teknopark’ında yeni bir sistem geliştirdi.
İnsan bedeninden dağılan kokunun, ağırlıklı olarak yağ asitlerinden kaynaklandığından hareket eden bilim adamları, bu kokuyu idrak edebilen bir elektronik burun sistemi yaptı. Sistem, elektrosprey ile buğunun iyonlaştırılması ve bunun tayf ölçer ile araştırılması ile çalışıyor. Elektronik burun, hemen hemen hiç uçucu olmayan en az 18 karbon atomlu yağ asitlerine karşın kokuyu anında tespit edebiliyor.

Şimdilik hacim olarak büyük yer kaplayan sistem, bir sonraki evresinde el izinin vazgeçtiği bileşiklerin araştırılması için de kullanılabilecek. Böylece kabahatlilerin tutulmasında parmak izi yerine koku izi kullanılabilecek. Aygıtın, ufak bir parça patlayıcının dahi kokusunu alarak yerine sesli ya da görsel olarak tanımlayabildiği de ifade ediliyor

Parmak izi yerine koku izi

Yaftalar : Parmak izi   koku izi

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Parmak izi yerine koku izi, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts