Microsoft, GPT-3 Tabanlı Birinci Uygulamalarını Tanıttı

Mayıs 27, 2021 0

Microsoft, bu yılki geliştirici konferansında gücünü GPT-3 sisteminden alan eserlerini ve uygulamalarını duyurdu.

GPT-3, OpenAI tarafından geliştirilen büsbütün açık kaynak kodlu bir yazılım lisanı modelidir. Bu model sayesinde kullanıcılar, neredeyse hiç programlama ve kodlama bilgisi olmadan uygulamalar geliştirebilecek.

Microsoft bu sistemi nerede kullanacak?

GPT-3 sistemi öncelikle Microsoft’un “Power Apps” ismini verdiği kurumsal sistemlerinde kullanılacak. Böylelikle bu sistemleri kullanarak uygulama tasarlamak isteyen kullanıcılar, kodlama bilgisine gereksinim duymadan uygulamalarını tasarlayabilecek ve bakım, güncelleme üzere işler için daha az vakit harcayıp vakit ve iş gücünden tasarruf edebilecek. Bu uygulamalar kullanılan sistem o kadar güçlü ki, günlük konuşmalarınızı anlayıp, öğrenerek bunları yazılıma dönüştürebilir.

Örnek vermek gerekirse, GPT-3 ile üretilmiş olan yapay zekâ platformunu kullanarak kullanıcılar, “İçinde ‘oyuncak’ geçen eserleri listele” halinde kolay komutlar sayesinde SQL’deki üzere bilgilerini denetim edebilecek. Bu cins kolay komutları formüllere dönüştürmek için de “Microsoft Power Fx” isimli açık kaynaklı kodlama lisanından yararlanacak.

Aktarılanlara nazaran şirketler ve büyük çaplı işletmeler, GPT-3 temelli araçlar ve Microsoft Azure üzere araçlar sayesinde işletmelerine büyük avantaj kazandırıp bu bahisteki meseleleri rahatça çözebilecekler. Bununla birlikte kullanıcılar, GPT-3 sisteminin tüm özelliklerini kullanabilmek için karmaşık programa lisanları yerine Microsoft Excel’de olduğu üzere kolay ve öğrenmesi kolay formüller kullanacak.

GPT-3 sistemi kullanan bütün uygulamalar ve sistemler haziran sonuna kadar, şimdilik yalnızca İngilizce lisan dayanağıyla deneme modunda kullanılabilecek.

Tags: Gpt-3, Microsoft, Si̇stemi̇, Uygulamalar Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts