İkinci El Telefonlarda da Garanti Devri Başlıyor

Mayıs 27, 2021 0

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) 60. Olağan Heyet Toplantısı, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın da iştirakiyle düzenlendi. Bakan Varank toplantının akabinde açıklama yaptı.

Öncelikli olarak TSE’nin standardizasyon ve uygunluk kıymetlendirme alanlarında, sahip olduğu deneyim ile Türkiye’nin hem bölgedeki ülkelere hem de İslam dünyasına liderlik ettiğini belirten Varank, “Tabii son hedefimiz TSE’yi milletlerarası toplulukta daha fazla tercih edilen öncü kuruluşlardan bir tanesi haline getirebilmek. Şunu çok düzgün biliyoruz, TSE ne kadar güçlü olursa bilhassa gelişmiş ülke pazarlarındaki sanayicimiz de o kadar güçlü olur. O yüzden TSE’nin faaliyetlerine her zamankinden çok daha fazla Bakanlık olarak da ehemmiyet veriyoruz.” dedi.

İşte Bakan Varank’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

Standartların değerini vurgulayan Bakan, “Biz Türkiye olarak yalnızca standartlara ahenk sağlamak değil, birebir vakitte karar verici bir ülke olmak istiyoruz. Türk Standartları Enstitümüz de adımlarını, bu hassas noktayı dikkate alarak atıyor” sözlerini kullandı. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan Elektrikli Araçlar ve Elektrikli Araç Şarj Sistemleri Temel Terim ve Tanımlar Standardı’nı örnek vererek, “Bu standartla TOGG’un ürettiği araç başta olmak üzere elektrikli araç şarj ekosisteminin güçlendirilmesi için teknik çalışmaların yerini ve birinci adımını atmış olduk” diye konuştu.

Yenileme nerkezleri ile ikinci el telefon ve tabletlere garanti

TSE’nin ikinci el cep telefonları ile ilgili değerli bir çalışma da yürüttüğünü söyleyen Varank, “Bu kapsamda cep telefonu yenileme merkezleri için bir standart belirledik. Standardımız, Ticaret Bakanlığı ve dal temsilcilerinin katkılarıyla hazırlanarak yürürlüğe girdi ve belgelendirme süreçlerine başladık. Şu ana kadar 7 firma yetkili yenileme merkezi olmak üzere müracaatlarını yaptı. Bir firmamız eksiklerini tamamlayarak birinci yetkili yenileme merkezi olmaya hak kazandı” dedi.

Varank kelamlarını “Eser yenileme alanındaki bu birinci standart, bundan sonra ülkemizde her türlü kullanılmış elektrik-elektronik eserin iktisada tekrar kazandırılmasının da yolunu açacak. Böylelikle hem ekonomik bir paha oluşacak hem de kullanıcıların ikinci elde inançlı eserlere erişmesinin önü açılmış olacak. Lakin kullanıcılar bunları satın alırken rastgele bir garantiden faydalanamıyorlar.

İşte bu ‘yenileme merkezleri’nin elinden çıkmış ikinci el cep telefonları muhakkak bir garantiye kavuşmuş olacak. Vatandaşlarımız bunu satın aldıklarında bilecekler ki bu telefon ikinci el bir telefondur fakat bunun üzerinde her türlü güzelleştirme ve bakım yapılmıştır ve ben bunu satın aldığımda 1-2 yıl garantiye sahip olacağım. Böylelikle ikinci el telefonu çok daha rahat bir biçimde satın almanın imkanına kavuşmuş olacaklar.” formunda tamamladı.

Tags: Bakan, telefon, Tse, Varank, Yeni̇leme Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts