Lulin kuyrukluyıldızı Güneş Sistemi’ne giriyor

Lulin kuyrukluyıldızı Güneş Sistemi’ne giriyor

Aralık 7, 2019 0

Yeşil ışığı ile görülebilen Lulin kuyrukluyıldızı Güneş Sistemi’nin içine ilk kez giriyor.

Geçtiğimiz sene keşfedilen acayip bir yeşil ışık yayan Lulin kuyrukluyıldızı, 24 Şubat tarihinde Dünya’ya en yakın konumuna erişecek. Üryan gözle görülebilecek kuyrukluyıldız Dünya’nın 61 milyon 155 bin 72 km yakından geçecek. Mukayese Etmek gerekirse, Kızıl Gezegen Mars şimdiye kadar Dünya’ya 55 milyon 683 bin 302 km yanaşabilmişti.

Lulin’in yeşil rengi Jüpiter ebadında atmosfere sahip olmasını sağlayan gazlardan geliyor. Kuyrukluyıldızın çekirdeğinden fışkıran gazlar bir çok kuyrukluyıldızda bulunan zehirli siyanojen gazı ve diatomik karbon kapsıyor. Her iki gaz da Güneş ışını ve uzay boşluğunun vakum tesiri altında kaldığında yeşil renkte ışık saçıyor.

lulin kuyruklu yıldızı

Temmuz 2007’de 19 yaşındaki meteoroloji talebesi Quanzhi Ye tarafından Tayvan’da bulunan Lulin Gözlemevi’nde keşfedilen kuyrukluyıldızın ismi de buradan geliyor. Ye, keşfettiği kuyrukluyıldızın hoş görüntüsünün üryan gözle de görülebileceği için heyecanlandığını belirtiyor.

NASA’dan yapılan bir açıklamada, 24 Şubat 2009 tarihinde Dünya’ya en yakın konumda olacak kuyrukluyıldızın Güneş’in doğuşundan kısa bir müddet evvel karanlık semanda belireceği günbatımından sonra da semanın güneyine doğru izlediği yolun dörtte üçünü kat etmiş olacağı belirtiliyor.

Haberci

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Lulin kuyrukluyıldızı Güneş Sistemi’ne giriyor, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts