Kök hücreden sentetik kan üretilecek

Kök hücreden sentetik kan üretilecek

Aralık 6, 2019 0

İngiliz bilim adamlarının, embriyonik kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalışacakları bildirildi

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberinde, İskoçya Milli Kan Nakil Servisinin kılavuzluğunda yapılacak ve üç sene sürecek proje kapsamında bilim adamlarının, tüp bebek rehabilitasyonu için kullanılanlardan çoğala kalan insan embriyonlarından çıkarılan kök hücrelerden sentetik kan üretmeye çalışacakları belirtildi.

NHS Kan ve Nakil Operasyonu ile Wellcome Vakfı’nın destekleyeceği araştırma çerçevesinde bilim adamlarının, doku reddi kaygısı olmadan rastgele bir hastaya nakil edilebilen O RH olumsuz kan grubunu geliştirebilecek embriyonları bulmaya çalışacakları kaydolundu.

Popülasyonun sadece yüzde 7’sinde bulunan 0 RH olumsuz kanın, embriyonik kök hücrelerin ebedi artma yetisi sayesinde hudutsuz ölçülerde üretilebileceği belirtildi.

Araştırmanın emelinin, hücreleri, acil nakiller için gelişmiş, oksijen taşıyıcı kırmızı kan hücrelerine dönüşmek üzere harekete geçirmek olduğu ifade edildi.

Zaferli olması halinde araştırma, taze kan için bağışçılara gerek dinleyen kan nakil servisleri için bir devrim kaliteyi taşıyacak ve bu sayede enfeksiyon tehlikeyi olmadan kan nakli yapılabilecek

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Kök hücreden sentetik kan üretilecek, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts