Kaşınırken neden rahatlarız

Kaşınırken neden rahatlarız

Aralık 7, 2019 0

Analistler, kaşınırken neden hafiflediğimiz sualinin yanıtınu buldu

Kuzey Carolina’daki Wake Forest Üniversitesi’nden Dr. Gil Yosipovitch ve takımı, kaşınmanın, beyindeki “antipatik duygular ve hatıralarla alakalı bölgeleri” geçici bir zaman tesirsiz gidişata getirdiğini tanımladı.

Yosipovitch, kaşınma sırasında beyin etkinliğini izlemeye aldıkları araştırmanın, “kaşımanın, kaşınma hissini nasıl geçirdiğinin cevabını veren” ilk araştırma olduğunu söyledi.

Araştırma kapsamında uzmanlar, 13 sıhhatli insanın bacaklarının alt kısmını 30 dakika zamanınca aralıklı olarak toplam 5 dakika yumuşak bir fırçayla kaşıdı.

KAŞINMA GEVŞEME GETİRİYOR

Bu sırada kobayların beyinlerini MR dayanağıyla izlemeye alan analistler, kaşıma operasyonu sırasında beyindeki “acıyı idrak etme ve andırmayla alakalı” bölgelerin aktivitesine azaldığına tespit etti. Kaşıma harekâtının yoğunlaşması, beynin bu bölgelerindeki faaliyetini iyice düşürdü.

Yosipovitch, “kaşımanın, kaşınma hissi yaratan duyguları bastırarak gevşeme getirdiğini” sandıklarını bildirdi. Analistler ayrıca, “kaşındıkça kaşınmak istemenin” de sebebini buldular. Kaşınma eyleminin, beyindeki sızı ve aynı zamanda kompulsif yineleyen tutumlarla alakalı bir bölgedeki etkinliği artırdığını tespit eten uzmanlar, bunun “kesintisiz kaşınmak istemenin” cevabı olabileceğini kaydoldular.

Kaşınırken neden rahatlarız

Yaftalar : Araştırma

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Kaşınırken neden rahatlarız, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts