iPhone SE modelini şiddetli Android rakibi yapan tek özellik

Mayıs 29, 2021 0

iPhone SE, hali hazırda satın alınabilecek en güzel orta segment akıllı telefonlardan birisi pozisyonunda yer alıyor. Orta segment sözünü kullanmamızın nedeni de fiyat konusunda hayli uygun olmasından kaynaklanıyor.

2020 model iPhone SE, donanım konusunda Apple‘ın sunmuş olduğu en âlâ donanımı barındırmasa da telefonu şiddetli bir rakip haline getiren birtakım kritik bileşenler sunuyor.

iPhone SE Android tabanlı birçok telefondan daha süratli

iPhone SE, iPhone 11‘de bulunan A13 Bionic ile tıpkı ARM tabanlı bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu durum iPhone SE‘nin, Pro modelleri de dahil olmak üzere tüm iPhone 11 serisi kadar süratli olduğunu gösteriyor. Telefon, iPhone 12 serisinin A14 Bionic sisteminin bir alt sırasında, ikinci pozisyonda yer alıyor. Bu durum iPhone SE’yi, Android tabanlı birçok telefondan daha süratli yapıyor.

iPhone SE, 2020 yılında piyasaya sürülmüş olan Samsung Galaxy S20, OnePlus 8 ve Pixel 5‘ten daha güzel bir performans gösteriyor. Telefonda, Android satıcılarının müşterilerini kendine çekmesi için kullanabileceği bir uzlaşma bulunuyor. iPhone’un Android rakiplerini yenmeye devam edebilmesi için, Apple‘ın tasarım değişikliğine gitmesi gerekiyor.

Omdia isimli bir tahlil firmasından paylaşılan akıllı telefon satış sıralamasına nazaran, iPhone SE geçen yıl 24,2 milyon adet satarak 2020 yılını en çok satan ikinci telefon olarak kapattı. Apple, pandemiye karşın çok hoş bir yıl geçirdi ve iPhone 11 modeli de hayli düzgün seviyede satmaya devam etti.

iPhone SE satışlarda da üstün

Satış sayılarına nazaran Android telefon üreticileri geçtiğimiz yıl Apple karşısında, biraz hezimete uğramış üzere görünüyor. Samsung cephesinde 2020 yılı içerisinde en çok satan telefonu 23,2 milyon adet satarak, orta segmentte bulunan Galaxy A51 oldu. Counterpoint Research tarafından paylaşılan yakın tarihli akıllı telefon satış varsayımlarına nazaran, Apple tarafında bu yılın birinci çeyreğinin satış manasındaki savaşını hem gelir hem de hacim açısından kazandığını öne sürüyor.

2021 yılının birinci çeyreğinde en güzel 10 akıllı telefon satış grafiği

Üstte bulunan grafikte, iPhone SE‘nin devir boyunca gelirin yüzde 1 oranını oluşturduğunu görüyoruz. Tekrar bu grafik, bu gelirin bölüm için epey değerli olduğunu söylüyor. Global akıllı telefon gelirleri, 2021 yılının birinci çeyreğinde 100 milyar doları aştı. Karların birçoklarını oluşturan, amiral gemileri tarafından yönlendirilen birinci çeyrek rekorunu kırdı.

Bu datalara nazaran, daha ucuz olan iPhone SE, Galaxy S21 5G‘nin gelirinin yarısını getirmiş oluyor. Samsung’un en yeni amiral gemisi telefonunun fiyatı da 799,99 dolar satış etiketiyle başlıyor. Apple’ın, bu muvaffakiyete ulaşabilmesi için birinci çeyrekte epey fazla iPhone SE satmış olduğu düşünülüyor.

Ek olarak kimi söylentiler nazaran Apple’ın gelecekte delgeç ekranlı bir iPhone SE modelini piyasaya sürmeyi planladığını belirtelim. Telefonun, üstte görebileceğiniz Apple Lab konseptine sahip olacağı düşünülüyor.

Sizce ileri tarihte yeni bir iPhone SE modeli piyasaya sürülecek mi?

Tags: Apple, Geli̇r, İphone Se, satış, telefon Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts