Apple'dan App Store Puanlarına Güveninizi Sarsacak Atak: Kullanıcıları Kandırarak Kendi Uygulamasının Puanını Artırmış

Apple’dan App Store Puanlarına Güveninizi Sarsacak Atak: Kullanıcıları Kandırarak Kendi Uygulamasının Puanını Artırmış

Aralık 3, 2021 0

Diyelim ki mobil platformlarda bir uygulama yayınladınız ve bu uygulama App Store’da sürekli kötü yorumlar alıyor. Sonunda puanı 5 üzerinden 2’nin altına düşen uygulamanızın eminliği yaralanıyor ve indirme sayılarınız da ciddi bir düşüş yaşıyor. Buradan derlemek kulağa güç geliyor değil mi? Ancak Apple, görünüşe bakılırsa bu gidişatı bir aydan az vakitte tersine tercümanın yolunu bulmuş.

Apple Podcasts isimli podcast dinleme uygulaması, 1 ay evvele kadar App Store’da hep düşük puanlı yorumlar alıyordu. Kusur ve eksikliklerden dolayı uygulamayı yermekten geri durmayan kullanıcılar, Apple Podcasts’in puanını 1,8’e kadar düşürmüştü. Ancak kullanıcılardan puan istenilen yeri değiştiren uygulama ekibi, bu puanı çok kısa vakitte 4,7’ye çıkardı.

Puanlar uygulamaya değil gösterilere veriliyor gibi gösterildi

apple podcasts

Geliştirici Kosta Eleftheriou, App Store’da uygulamanın kısa vakitte elde ettiği saçma zaferi fark etti. “Apple kendi uygulamalarının puanlarını manipüle mi ediyor?” ifadelerinin bulunduğu bir tweet atan Eleftheriou, değişik kullanıcıların da bu konuya dikkat kesilmesine neden oldu. Apple’ın sonradan anlaşılan puan yükseltme usulü ise çok ufak bir değişiklik olmakla birlikte, şike denebilecek türdendi.

Kusur ve eksiklikler sebebiyle kullanım sırasında kullanıcıdan her puan istediğinde düşük puan alan Apple Podcasts, dermanı puan istediği zamanı değiştirmekte buldu. Bu bildirimi podcasts gösterilerinin aralarına yerleştiren geliştiriciler, yorumun uygulama için değil de gösterinin kendisi için istendiği izlenimini yarattı. Platformdaki programları seven kullanıcılar, gösterileri överek uygulamaya 5 yıldız vermeye başladı. Apple Podcasts’in App Store’daki puanı yaklaşık 3 haftada 1,8’den 4,7’ye yükseldi ve yükselmeye devam ediyor.

Tags: Apple, Bir Uygulamasının Puanlarını Hileyle Artırmış Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts