Bize 1 Tanesi Yeterdi: Apple, Bu Hafta 2 Milyarıncı iPhone’unu Sattı

Bize 1 Tanesi Yeterdi: Apple, Bu Hafta 2 Milyarıncı iPhone’unu Sattı

Eylül 28, 2021 0

Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Apple ile alakalı çok dikkat toplayacak bir büyüme yaşandı. Eleştirmenlerin son senelerde yaptıkları ‘iPhone satışlarının düştüğü’ söylemlerini sanki reddeden bir rapor, 2 milyarıncı iPhone’un resmen satıldığını gözler önüne seriyor. iPhone 13 piyasaya sürülmeden hemen evvel gelen bu haber, Apple için reel bir zafer.

Asymco’dan Horace Dediu’nun hazırladığı rapora göre Apple, bugüne dek en az 2 milyar adet iPhone sattı. Ancak Apple’ın 1 milyarıncı satışta olduğu gibi rastgele bir bülten ya da kutlama yapmadığının altını çizen Dediu, bunun pek de şaşılacak bir vaziyet olmadığını çünkü 2 milyarıncı satışın 1 milyarıncı kadar alaka çekici olmadığını ifade ediyor. Dediu’nun hazırladığı raporun en dikkat toplayan yanı ise iPhone satışlarının her zamankinden daha da iyi gittiğini iddia ediyor oluşu.

Kullanılan tüm uslu telefonların yüzde 26’sı iPhone

iPhone

Yaptığı tahlilleri de paylaşan Horace Dediu, dünya üzerinde 1 milyardan fazla faal iPhone kullanıcısı bulunduğunu söylüyor. Dünya genelinde 3,8 milyar bireyin uslu telefon kullandığını ifade eden Dediu’ya göre kullanıcıların yüzde 26’sı, bir iPhone’a sahip. Ayrıca özellikle de Amerika Birleşik Devletlerinde Android kullanımı ciddi anlamda bastırılmış gidişatta. Çünkü ülkedeki harcayıcıların yüzde 60’ı iPhone kullanıyor. Bu oran İngiltere’de ise yüzde 50 etrafında. Tüm bu oranların tarihin azami seviyesi olduğunu yazan rapora göre tüm eleştirmenler, Apple’ın bilgi paylaşmayı vazgeçmesi sebebiyle yanılgılı tespitler yapıyorlar.

Yukarıyada yer alan grafikte, iPhone modellerinin Amerika Birleşik Devletlerindeki maliyet metamorfozlarını görüyorsunuz. Grafik, iPhone satışlarının neden çoğaldığına ait dikkat toplayan bir bilgi sunuyor. Öyle ki Apple, ürün gamını her sene azıcık daha genişletiyor. Misalin bu sene duyurulan 1 TB depolama alanı ve son iki yıldır tanışma olanağı tuttuğumuz mini modeller, harcayıcıların kendisi için uygun bir iPhone bulmasını sağlıyor. 

Rapora göre iPhone 13 ailesi, şimdiye kadarki en ehemmiyetli iPhone. Telefon tasarımının değişmemiş olmasına karşın teçhizat ve yazılımsal özelliklerin gelişmişliği, iPhone 13’ü doruğa oynamasını sağlayacak. Dediu, bunun da Apple’ın karlılığına ve iPhone satışlarına doğrudan tesir yapacağını söylüyor. 24 Eylül‘de ön siparişe açılacak iPhone 13 ailesinin satışlarının nasıl gittiğini, birkaç aydan evvel görme talihimiz ne yazık ki yok. Ancak o günler geldiğinde, bu raporun doğruluğu daha net bir biçimde görülmüş olacak…

Tags: Apple, Bu Hafta 2 Milyarıncı iPhone’unu Sattı Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts