İnternet üzerinden satış yapanlara vergi cezaları yolda

İnternet üzerinden satış yapanlara vergi cezaları yolda

Aralık 4, 2019 0

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya fenomenlerinden de vergi alınacağını açıklayan hükümet, yakında internet üzerinden vergisiz satış yapan kişilere vergi cezası kesebilir. Buna paralel olarak ise TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi ve aynı zamanda Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucusu Cenk Çiğdemli, internet üzerinden e – ticaret sistemi ile satış yapanları uyardı. Özellikle Facebook ve Instagram üzerinden gelişen e – ticaretin bir başka kolu olan S – ticaret, ekonomide vergisiz olarak büyük bir hacim oluşturmayı başardı.

İnternet üzerinden vergisiz satış yapanlara ceza gelecek

2011 yılında 5 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu belirtilen bu ticaret sisteminin günümüzde yerel işletmelerin oluşturduğu hacme yaklaştığı söyleniyor. Ayrıca yerel ticaret endüstrisinde işini yürüten bir kişinin Instagram‘a girdikten sonra işlerini yüzde 300 ile 500 arası büyütebildiğini belirten Çiğdemli’ye göre, kısa bir süre sonra bu kişilere vergi cezası verilecek.

Cenk Çiğdeli’nin tam açıklaması ise şu şekilde,

“Tüm dünyada 5 yılda 10 kat büyüyen S-ticaret, gerekli altyapı yatırımları yapılarak güven sorunu aşılırsa önümüzdeki yıllarda daha hızlı büyüyecek. S-ticaretin önümüzdeki 3 yıl içinde 160 milyar dolarlık bir pazar hacmine sahip olacağı öngörülüyor. Ancak vergisiz ticaret yapan hesaplar için cezalar kapıda!”