Facebook, Simülasyon Devrine Anahtar Olacak Yeni VR Headset’ini Tanıttı

Facebook, Simülasyon Devrine Anahtar Olacak Yeni VR Headset’ini Tanıttı

Aralık 5, 2021 0

Bugün asıllaştırılan Facebook Connect 2021 faalliğinde bir hayli büyümeden bahseden Facebook, çatı kuruluş ismini bile değiştirdi. Son sanal gerçeklik headset’i Oculus Quest 2’ye gelecek oyunlardan da laf eden firma, yeni bir headset’in daha yolda olduğunu duyurdu.

Bülteni yapan ad olan CEO Mark Zuckerberg, yeni VR makinesinden çok kısaca laf ederek ayrıntıları sonraya vazgeçti. Çünkü bu aygıt Quest serisine dahil olmayacak ve şu anda Quest makinelerinin desteklemediği bir hayli yeni özelliğe sahip olacak.

Project Cambria’nın gördüğümüz en net hali:

project cambria

Ancak birkaç saniye biçimine şemaline göz atabildiğimiz yeni VR headset’in ismi Project Cambria. Oculus Quest 3 beklenirken sürpriz gibi çıkagelen bu aygıt, şu anlık temennilere göre yıla satışa sunulacak. Artık Facebook platformundan ayrı bir isme sahip Meta, Metaverse gibi yeni sanal gerçeklik ürünlerini bu aygıt ile yaygınlaştıracak. İçerisinde yüksek çözünürlüklü bir ekran bulunan Project Cambria, aynı zamanda asıl zamanlı surat ve göz takip özelliğine de sahip olacak. 

Yeni headset, kullanıcıların surat ifadelerini idrak ederek bu ifadeleri çevrimiçi oyunlardaki ve Metaverse gibi civarlardaki kişiliklerine, başka bir deyişle avatarlarına yansıtacak. Henüz hakkında pek çok şey öğrenmediğimiz bu aygıt, bugün tanıtılan öbür ürünlerle beraber başka bir dünyaya açılan bir kapının anahtarı olabilir. Zati “simülasyonda mı yaşıyoruz?” sualleri kafaları karıştırırken bir de bunun içinde oldukça çekici bir simülasyon civarı oluşacak. Bu coşku verici ürün hakkında gelecek ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tags: facebook, Yeni VR Headset’i Project Cambria'yı Tanıttı Categories: Giyilebilir Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts