Caiz olmadığı söylenen kripto para, yakında caiz olabilir

Caiz olmadığı söylenen kripto para, yakında caiz olabilir

Aralık 4, 2019 0

2017 senesinde patlama yaşayan kripto paralar, bugünlerde durağan bir hale gelse de hala önemini koruyorlar. Milyarlarca dolarlık hacimleri sayesinde bankaları korkutan kripto paralar için ise Diyanet İşleri Başkanlığı, “İslam yasalarına aykırı” açıklamasını yapmıştı. Kara para aklama gibi nedenler yüzünden caiz olmadığını açıklayan yetkililerin aksine, Dubai merkezli OneGram isimli start up şirketi altın destekli kripto para üreterek İslam otoritelerinden izin almaya çalışıyor. Şirketin hedefi ise 2 milyar kişinin oluşturduğu Müslüman pazarında kripto paranın yaygınlaşması.

İslama uygun kripto para birimleri geliyor

OneGram kurucusu Ibrahim Khan, şeriat kurallarına yüzde 100 uyan ilk şirket olduklarını belirtirken, ilerleyen zamanlarda daha fazla kripto para biriminin İslami modeli takip etmesini istiyor. Şirket, bir birim kripto paranın karşılığı olarak gram altına eşdeğer bir şekilde kripto paraları depoluyor. Tüm bunların yanında uzmanlar, altına dayalı kripto paraların, diğer kripto para birimlerine göre daha olumlu sonuçlar verdiğini belirtti.

Dünya genelinde 1.600‘e yakın kripto para bulunduğu belirten uzmanlar, coinmarketcap.com sitesine göre kripto paraların toplan piyasa değerini 326 milyar dolar olarak açıkladı.