IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles

IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles

Aralık 4, 2019 0

Sürat mi zırh mı?

22 Haziran 1941 günü ani Alman hücumu Rusları çok donakalttı. Bu afallamışlık o denli büyüktü ki atağı izleyen ilk birkaç saatte Sikincilin bunun tamamen yanlışlıkla yapılmış bir harekat olduğuna inandı ve kendilerine saldıran Alman birliklerine karşılık veren Rus tümenlerin komutanlarından kimilerini idam ettirdi. Ancak her şey hakikat ve bir o kadar da ciddiydi. 

Bu büyük atak evvelinde Hitler, bu mevzuda utangaç davranan bazı genarallere şöyle moral veriyordu;”Karşımızda yalnızca kapısı sağlam olan çürük bir bina var. Biz yalnızca kapıyı tekmeleyeceğiz ve ardından bina tamamen çökecek.” Savaşın ilk birkaç ayında bu laf doğrulanır gibi oldu. Alman savaş cihazı, İngiltere Savaşında oldukça eskiyen ancak hala çok büyük bir efor olan Luftwaffe’ nin Alman Hava Güçleri koruma şemsiyesi altında süratle ilerledi, bir hayli Rus tümenini yoketti ve güzde Moskova önlerine kadar geldi. Ancak kış mevsimine hazırlıklı olmayan Alman birliklerinin artık ilerleyecek eforu kalmamıştı. Ayrıca Luftwaffe artık o kadar tesirli bir efor olmaktan yavaş yavaş çıkıyordu zira uçakların ve cephanenin mevzilendiği havaalanları çok gerilerde kalmıştı ve yeterli hava takviyeyi kara birliklerine sağlanamıyordu. Ayrıca Almanların ele geçirdiği topraklar o denli ilkel ve muhtaç bölgelerdi ki vazgeçin havaalanını piyade ve tankların ilerleyeceği doğru samimi yollar dahi yoktu. Bu sebeple savaş, Moskova önlerinde tekerrür şiddetleneceği bahara kadar durdu. Bu arada Ruslar da cepheye yeni Sibirya tümenleri getirmek, savaş yapımlarını çoğaldırmak ve ilk şoku atlatarak derlenmek ihtimali buldular. 

Almanların savaş teknolojisi ise Ruslara mukayeseyle çok daha iyiydi. Ruslar bu savaş için hazırlanmamışlardı. Saldırı başladığında ise silah araştırma-geliştirme çalışmaları neredeyse tamamen durdu. Ancak Almanların ilerleyişi Moskova önlerinde karlara saplandığında Ruslar rahat bir soluk aldılar. Artık fabrikalar imale geçebilirdi. 1942 senesinde Kuzey Buz Denizinden Bağlaşık kafilelerinin efsanevi PQ, QP ve HX kafileleri dayanağı başladı ve böylece Ruslar giderek kuvvetlendiler. Öncelikle halledilmesi gereken mesele Alman Zırhlı birlikleriydi. Alman savaş taktiği ağırlıklı olarak panzerlere bağlıydı. Şayet bu panzer eforları zayıflatılırsa başarı piyade bakımından daha eforlu olan Rusların olacaktı. İşte bu sebeple zati tasarımı 1930 senelerden başlayan ve gerçek kullanım emeli tank yoketmek olan IL-2 Sturmovik imale konuldu. Bu tank kadar eforlu, düşürülmesi üzerinde taşıdığı olağanüstü zırhı sebebiyle oldukça efor olan süratli uçak sayesinde panzerleri durdurabilen Ruslar daha ileriki senelerde en az Alman tankları kadar süratli, tesirli ve eforlu tanklar ürettiler ve böylece savaşı kazanan taraf oldular.

Aygıtlıları yağlayın. Savaş başlıyor

İşte elimizdeki IL-2 Sturmovik: Forgotten Battles’ da bütün bu karmaşık yarıyıllarda geçen bir reyin. Hakikatinde bu bir devam oyunu. Serinin ilk oyunu olan ve 2002 şubatında çıkan IL-2 Sturmovik, beklenmedik bir alaka görmüştü. Oyunun, rakiplerine kıyasla Microsoft Combat Flight Simulator çabuksu, Jane’ s Attack Squadron çıkana kadar pek öyle sesi soluğu dinlenmedi. Ancak çıktıktan sonra piyasada gerçekten sahip olduğu yeri aldı. Hakikatinde imalci Maddox Software, bu oyuna bir expansion pack yapıp, gerçek olan 2. oyunun üretimini bekleterek ağzımızın suyunu akıtabilirlerdi ama onlar anlaşılan kafalarında henüz bütün bir kapitalist düşünce yerleştirememişler. Oturmuşlar ve ilkinden çok daha iyi ve hoş olan koskoca yeni bir reyin yapmışlar. Oyuna Fin ve Macar Hava Güçleri ve bunların savaş haritaları da dahil edilmiş. Ayrıca zati ilk oyunda oldukça fazla ölçüde olan uçak rakamına yenileri ilave edilmiş ve A.I. daha geliştirilmiş.

Reyin harikuladeye yakın hazırlanmış bir üretim. Üretimciler ilkinin gölgesinde olan bir devam oyunu yerine, her şeyiyle onu geçecek bir reyin hazırlamışlar. Bence 2.Dünya Savaşı mevzulu hava simülasyonu oyunlarının imparatoru sayılmalı. Oldukça fazla ölçüde oynanılabilen uçak oyuna dahil edilmiş. Rusların Yak, IL çabuksu, Almanların Masserschmidt, Focke Wulf, Blohm und Voss vb., Amerikalıların P çabuksu gibi uçaklar oyunda mevcut. Hakikatinde bu cins oyunlarda genelde şöyle bir düşünce vardır. “ya Alman tarafı için 2-3 Masserschmidt Bf-109 yaparız, 1-2 tane Focke Wulf FW-190, bunların yanına biRkaç P-47 koyduk mu tamamdır.” Ama IL-2’ de yalnızca Bf-109 ve FW-190 yok. Almanların bağlaşığı olan Fin, Macar ve İtalyan’ ların uçakları dahi oyunda var. Sarih söyleyeyim ben bir İtalyan Macchi ile daha evvel rastgele bir oyunda karşılaşmamıştım. Bununla birlikte tüm tarafların uçakları kronolojik gelişim sıraları ile bize sunuluyor. Bir uçağın cılız olan ilk modelleriyle savaşın en sonunda üretilen en eforlu modeli ile uçmak muhtemel. Ayrıca oyunda yalnızca tek karakter uçaklarla değil, ağır bombardıman ve nakliye uçakları ile uçmak muhtemel. Üstelik uçarken yalnızca kaptan değil, gunner veya niyetçi pozisyonunda dahi uçabiliyoruz. Tabi ki bu sırada uçağın hakimiyetini otomatik kaptan eline alıyor.

Tags: il-2 sturmovik forgotten battles, PC, Simülasyon Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts