HarmonyOS birinci olarak bu telefonlara gelecek!

Mayıs 29, 2021 0

Huawei’nin yaşadığı Amerikan ambargosu sonucu Amerikan teknoloji şirketlerinin ürettiği teknolojileri kullanması engellenmişti. Bunlar içinde Huawei’nin Kirin işlemcilerinin kalbinde bulunan ARM işlemci mimarisinden telefonlarda kullandığı modemlere kadar birçok donanım bulunuyor. Ancak Huawei’yi en berbat vuran olay bir Amerikan şirketi olan Google’ın Android işletim sisteminde yer alan ve birçok kullanıcı için vazgeçilmez olan Google Taşınabilir Servisleri‘ni kullanamaması oldu.

HarmonyOS birinci olarak bu telefonlara gelecek!

Aslında Android açık kaynaklı bir sistem ve işletim sistemi olarak satılan bir şey değil. Bu yüzden Huawei’nin Android işletim sistemini kullanmasında hiçbir mahsur bulunmuyor. Ama zati Google servislerinin kullanılmadığı Çin ve Kuzey Kore üzere ülkeler haricinde neredeyse bütün ülkelerdeki Android kullanıcılarının hoş bir biçimde bağlandığı ve vazgeçemediği bir sistem var. Bu sistemin ismi Google Mobile Services (GMS, Google Taşınabilir Servisleri).


HarmonyOS telefon ve tabletlerin yanı sıra akıllı saatlerden televizyonlara birçok eserde kullanılacak

Bu sistem ile google üyeliği sayesinde Google Play Store, Youtube, Gmail ve Google senkronizasyonu hizmetleri sağlanıyor. Google senkronizasyonunun da en büyük kullanım alanı elbet ki şahısların google üzerinden senkronize edilmesi. Huawei’nin GMS kullanımının yasaklanması sonucunda o tarihten sonra çıkan tüm Huawei Android aygıtlarında bu saydığımız hizmetlerin hiçbiri bulunmuyor.

Örneğin ülkemizde de satışta olan ve aslında epey hoş özellikleri bulunan P40 serisi telefonlarda Google Play Store da dahil olmak üzere hiçbir Google Taşınabilir Servisi bulunmuyor. Gerçi farklı sistemlerle kimi GMS hizmetlerine ulaşmak mümkün olsa da hem daima güncellemelerle bu üslup usuller Google tarafından engelleniyor hem de kullanıcıların birden fazla bu şekil aksiyonlara girmek istemiyor.

HarmonyOS işletim sistemi

İşte bu yüzden Huawei süratli bir formda kendi HarmonyOS işletim sistemini tanıtmıştı. Ama Amerikan hükümetinin verdiği kararı bozacağı ümidiyle Google ile ortasını bozmamak için HarmonyOS’un cep telefonlarına çıkmayacağını duyurmuştu. ABD kararından dönmeyince Huawei de HarmonyOS’u telefonlar için optimize etmeye başladı ve yakında telefonlara sunulacağını duyurdu.

Cep telefonları için HarmonyOS işletim sistemini 2 Haziran günü her vakit yaptığı üzere gösterişli bir tanıtım ile resmi olarak duyuracak olan Huawei’nin bu yıl sonuna kadar 300 milyon aygıtını HarmonyOS işletim sistemine geçirmek üzere devasa bir amacı bulunuyor. Elbette bu maksadın bir kısmı MatePad Pro 2 ve Huawei Watch 3 üzere kutudan HarmonyOS işletim sistemi ile çıkacak olan yeni aygıtları kapsamakta.

Gayenin büyük bir kısmını oluşturan halihazırdaki Android aygıtların HarmonyOS işletim sistemine geçirilmesine ise çok yakında başlanacak. Büyük ihtimalle isteğe bağlı olarak gerçekleşecek olan bu sürecin birinci sunulacağı aygıtlar ise aşikâr oldu.

HarmonyOS geçişinin birinci sunulacağı Android aygıtlar:

  • Mate 40
  • Mate 40 Pro
  • Mate 40 Pro+
  • Mate 40 RS
  • Mate X2
  • Nova 8
  • Nova 8 Pro
  • MatePad Pro

Ayrıyeten farklı kaynaklar Huawei mağazalarındaki birçok aygıtın da HarmonyOS işletim sistemine geçirildiğini belirtiyor. Haziran’ın 2’sinde gerçekleşecek olan büyük tanıtımla birlikte birinci izlenim görüntüleri ve incelemeleri de internete süratle düşecektir. Biz de HarmonyOS tanıtımını, HarmonyOS ile gelecek olan yenilikleri ve fikirlerimizi siz bedelli okurlarımız ile paylaşıyor olacağız.

Tags: google, Harmonyos, Mate, sistem, telefon Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts