Xiaomi’nin dünyayı ele geçirme planı!

Mayıs 29, 2021 0

Xiaomi son yıllarda en büyük atılımı yapan şirketlerden biri olarak göze çarpıyor. Yalnızca cep telefonları ile değil bütün akıllı aygıtları ile kullanıcıların gönlünü fethetmeyi başaran firma birkaç yıl evvel neredeyse kimsenin bilmemesine karşın bugün Türkiye kullanıcısının gözünde yeterli bilinen ve itibarlı markalardan biri pozisyonunda. İşin en farklı kısmı ise bu itibarı ve tanınırlığı elde etmek için neredeyse hiçbir reklam vermemiş olması. Xiaomi’nin reklam siyaseti eserlerinin fiyat/performans liderliğinde gizli. Ünü bu formda kulaktan kulağa yayılan Xiaomi, bugün resmi sayılara nazaran olmasa da çok büyük ihtimalle gayri resmi ithalat (gri market) ile Türkiye’nin en çok satan cep telefonu firması.

Xiaomi 12 ülkede satış birincisi, global pazarda ise üçüncü sırada

Xiaomi 12 Mayıs’ta açıkladığı son bilgilere nazaran akıllı telefon satışlarında tam 12 ülkede önder pozisyonda. Bu ülkeler ortasında dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Hindistan‘ın yanı sıra Rusya ve İspanya üzere yüksek satış sayılarına sahip ülkeler yer alıyor. Global telefon satışlarında ise 2020’nin üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Ağustos-Eylül) üçüncü sıraya yükselen Xiaomi dördüncü çeyrekte de bu pozisyonunu korumuştu.


Canalys’e nazaran 2021 birinci çeyrek satış sayıları ve 2020 birinci çeyrek ile karşılaştırma

2021’in birinci çeyreğinde de Samsung ve Apple’ın akabinde üçüncü sırada yer alan firma lider yardımcısı ve Redmi lideri Lu Weibing‘e nazaran ikinci çeyrekte Apple’ı geçerek ikinci sıraya yerleşmeyi planlıyor. Tabi ki bundaki en büyük etken iPhone 12 satış fırtınasının yavaşlaması olacaktır. Çünkü Apple Eylül ayında yeni iPhone serisini tanıttıktan sonra her yılın son çeyreğinde satış birincisi olmayı, sonraki yılın birinci çeyreğinde de yüksek satış sayıları elde etmeyi başarıyor.

Gaye 2023’te dünya liderliği

Xiaomi’nin lideri Lei Jun ise 3 yıl içerisinde Samsung’u da geçerek 2023’te dünya başkanı olmayı hedeflediklerini söylüyor. Yıl bazında birinci çeyrek raporlarına bakıldığında Xiaomi’nin Oppo ile birlikte yüzdesel bazda en çok büyüyen iki şirketten biri olduğunu ve tam %62’lik bir büyüme gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurursak bu süratle gayesine ulaşması ve en makus 5 yıl içerisinde dünyanın en çok satan akıllı telefon markası olması hayli yüksek bir ihtimal üzere görünüyor.

Siz ne dersiniz? Xiaomi‘nin telefonlarından ve öteki aletlerinden şad musunuz? Sizce Xiaomi Samsung ve Apple’ı geçerek dünya önderi olabilir mi? Yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Tags: Çeyrek, dünya, satış, telefon, Xiaomi Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts