Güneş artık ferahlatacak

Güneş artık ferahlatacak

Aralık 7, 2019 0

Güneş enerjisi, elektrik sarfiyatının yüksek olduğu alanlarda devreye sokuluyor. Alman uzmanlar tarafından geliştirilen bir teknoloji, güneş enerjisinin soğutma emelli kullanmaya da imkân sağlıyor

Berlin’de Reineck adlı bir hekim muayenehanesinde sınan proje başaraya erişti. Muayenehanedeki tıbbi aygıtların enerji lüzumu azımsanmayacak kadar fazla. Misalin manyetik titreşim aygıtının içindeki mıknatıs yalnızca eksi 273 santigratta çalışıyor. Aygıt akışkan helyumla soğutuluyor. Helyum pompası durmaksızın çalıştığı için, onun da ayrıca soğutulması gerekiyor. Bu da soğuk su taşıtıyla yapılıyor. Ancak buradaki suyun soğutulma usulü azıcık alışılmışın dışında. Kullanılan su, bir seneden bu yana güneş enerjisi sayesinde soğutuluyor.

Projenin mühendisi Volker Clauss “Soğutucuyu harekete geçiren efor kaynar su. Suyu buğulaştırıyoruz. Ve bu buğulaşma sırasında bir soğutma tesiri ortaya çıkıyor. Bu aynı ıslak elimi yele yakalamak gibi… Islaklık buğulaşıyor ve ortaya bir serinlik çıkıyor. Muayenehaneyi de bununla soğutuyorum. Başka Bir Deyişle soğuk su, sıcaklık dönüştürücü borularla aktarılıyor. Soğutulmuş hava da ventilatörle kapalı yerlere veriliyor.” laflarıyla sistemin işleyişini anlatıyor.

DEV BİR BUZDOLABI GİBİ
Clauss ilkede tüm sistemin dev bir buzdolabı gibi çalıştığını belirtiyor. Tek fark buzdolabını çalıştıran enerjinin prizden değil, güneş oturumundan sağlanması. Clauss, bir kilovat ısıdan, 700 ila 800 vat soğutma enerjisi üretebildiklerini söylüyor.

Ancak sistemin bir dezavantajı var. O da çok büyük ve çok ağır olması. Yalnızca soğutucu vasati yarım ton ağırlığında. Bir de bunun üstüne konteyner, su tankı ve 30 ila 60 metrekarelik bir alanı kaplayan bir de güneş oturumu ilave ediliyor. Tüm sistemin maliyeti 30 ile 40 bin euro arasında. Bu yeni sistem özellikle içinde büyük bilgisayarlar, serverler veya teknik hakimiyet merkezleri gibi fazla ısınma problemiyle karşı karşıya olan ve düz bir çatıya sahip işyerleri ile muayenehaneler için ergonomik.

MİNİK MODALLER DE ÇIKACAK

Sortech’in işletme yetkilisi Walter Oblin, önümüzdeki seneden itibaren konutlarda ve minik işyerlerinde de kullanılabilecek daha minik bir soğutucunun piyasaya sürüleceğini belirtiyor. Oblin, “Şimdiye kadar monte ettiğimiz aygıtların bir kısmı Almanya’daydı. Ancak gerçek niyet sıcaklığın azıcık daha yüksek olduğu İspanya, Avusturya, İtalya gibi ülkeler. Kısa vakit evvel Ürdün’de de bir güneşle soğutma sistemi kurduk. Özellikle Ortadoğu’dan çok arz alıyoruz. İsteseydik Kore, Japonya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Afrika’ya makini yollayabilirdik. Zira bu ülkelerin hepsinden sipariş aldık.” diyor.

Oblin, piyasadaki rekabete direnebilmeleri için henüz birkaç seneye daha gereksinim dinlediklerini, öncelikle maliyeti azıcık daha düşürmeleri gerektiğini belirtiyor.

KULLANANLAR HOŞNUT
Berlin’deki muayenehanesinde sistemi kullanan Dr. Margit Reichel ise, yaptığı yatırımdan hiç pişman olmadığını söylüyor. Reichel,”Hesaplarımıza göre, elektrik giderleri ayda takribî 700 euro düştü. Bu, elektrik faturamızın senede 8 400 euro düşeceği anlamına geliyor. Elektrik giderini takribî dörtte bir oranında eksiltebilmek gerçekten muhteşem.” açıklamasını yapıyor

Yaftalar : Güneş enerjisi

Tags: Güncel Teknoloji Haberleri, Güneş artık serinletecek, Teknoloji Categories: Teknoloji
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts