Deniz kızı

Deniz kızı

Aralık 7, 2019 0

Bacaklarının dizden altı olmayan Nadya Vessey, kendisine yapılan “denizkızı” takmasıyla yüzebiliyor.

Manili bireylerin, yaşamlarında pek çok güçlükle karşılaştığı yadsınamaz. Ancak teknoloji büyüdükçe, sakatlıkların bir “beden özelleştirme” imkânı haline gelme ihtimali de beliriyor. Buna en yakın misallerden biri de, kendisine yüzmesini sağlayacak bir “denizkızı” takmayı yaptıran 52 yaşındaki Yeni Zelandalı Nadya Vessey.

Gençliğinde geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı iki bacağı da dizinden kesilen Vessey, bu görüşü bir başka ufak çocuktan almış. Süresiyle bacaklarına ne olduğunu soran çocuğa “Ben denizkızıyım, ondan yok,” yanıtını veren Vessey, seneler geçse de bu görüşü kafasından atamamış. Sonunda, Yüzüklerin Efendisi, King Kong ve Narnia Günlükleri gibi filmlerin görsel efektlerini hazırlayan Weta Workshop’a müracaat etmiş. Firma isteğini kabul ettiğinde de bir hayli donakalmış.

Weta Workshop, Nadya’nın “içinde kendisini seksi ve hoş sezeceği” bir takma yapmak istemiş. Bunun için de, dalgıç elbisesi kumaşı ve tulum şekilli çoraptan, tüm bedene giyilen, üstüne elle pul desenleri boyanmış bütün bir denizkızı bedeni yapım edilmiş. Ucuna da yüzmesini sağlayacak kuyruk takılmış. Takmayı filmlerden çoğalan zamanlarında hazırlayan 8 karakter ekipten Lee Williams, Nadya Vessey’i kuyruk-takmasını sınarken gördüğünde çok hoşlandığını ve duygulandığını söylüyor. Vessey ise, meselesini bir keyif kaynağına dönüştürebildiği için hoşnuttur eminiz.

Nadya Vessey, bu takmayı yaptırmak için gereken parayı, bir hayır derneğinin bağışı sayesinde bulmuş. Weta da, takmayı tamamladıktan sonra ona armağan etmeyi kabul etmiş. Gönül ister ki, bir gün dünya tüm fiziksel manililerin kaybettiklerinden daha eforlu, hatta insanlarda bulunmayan takma uzuvlardan rahatça faydalanabildiği bir yer olsun.

Haberci

Tags: Deniz kızı, Güncel Teknoloji Haberleri, Teknoloji Categories: Sağlık
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts