Grand Theft Auto 3

Grand Theft Auto 3

Aralık 4, 2019 0

Grand Theft Auto diyince aklıma birçok şey geliyor. Ama en önemlisi bir oyunda yapılamayacak herşeyin bu oyunda yapılması. Hiçbir oyunda sizi bir şehre bırakıp “istersen taksicilik yap para kazan, istersen adam öldür para kazan, istersen mafya için çalış para kazan” demiyorlar. İşte burada GTA farkı hemen gözümüze çarpıyor. Koskoca bir şehir ve canınız ne isterse onu yapmakta özgürsünüz.

GTA Özgeçmişi

GTA ilk defa PC’ler için 1997 yılında çıkmıştı. Tepeden görünüş bir adamı yönetmek ilk başka kimseye çekici gelmemişti. Ama oyunu oynayıp amacın hiçbirşey olduğunu görünce oyunun binlerce kopyası satıldı. Daha sonra GTA 2 çıktı. İşte o zaman ciddi anlamda yer yerinden oynadı. Çok daha gelişmiş bir grafik motoru ile inanılmaz bir oyun olmuştu. Artık GTA herkezde bir alışkanlık haline gelmişti ve merakla GTA 3’ün nasıl bir oyun olacağı konusunda kulaktan kulağa dedikodular yayılmaya başlamıştı.

Üç Boyut mu? Harbi mi?

GTA 3’ün belkide en önemli özelliği 3 boyutlu olması. Çoğu kişi GTA’nın bu noktaya geldiğinde 3 boyutun oyunu bozacağını düşünüyorlardı. Ama çoğu kişi yanıldı. Çünkü böyle grafikler beklemiyordu. Arabalar, insanlar, binalar inanılmaz dizayn edilmiş. Tabiki bu derece bir oyunun Loading ekranı rahat 30 dakika sürer diyede hiç kafanızı yormayın çünkü yaklaşık 20 saniyede yüklüyor ve oyun içinde başka bir Loading yapmıyor. Karakterin 3 boyutlu olması gerçekten güzel olmuş. Ama illaki ben tepeden görmek istiyorum nostalji olsun diyenler de unutulmamış. Kamera açısını değiştirip (c) tepeden görünüş ile oynamak mümkün.

Liberty City

GTA 2’yi gördüğümde şehir gerçekten abartı büyük gelmişti. Çoğu zaman kaybolur yolu bulmaya çalışırdım. GTA 3 bu konuda üşenmemiş ve inanılmaz devasa bir şehir yapmış. Oyunu ilk başladığımızda sadece 1. bölümünü oynadığımız şehirin 3 bölümün sadece 1. olduğunu düşününce hala daha inanasım gelmiyor. Bu sefer şehire pek çok şey eklenmiş. Eski sürümlerde olmayan Hava Alanı, Baraj ve birde Liman var. Şimdi bunları koymuşlar ama bizim ne işimize yariycak demeyin yazının devamını bekleyin. Ayrıca şehirde zaman zaman Yağmur, Sis gibi doğal olaylarda oluyor ve yaptığınız işi engelleyebiliyor. Mesela kovalamalı bir görevde yağmur yağması işi iyice zora sokabiliyor. Böyle durumlar için görev almadan önce yağmurun durmasını beklemek gerekiyor. Liberty City bize birden çok iş olanağı sunuyor. Bir taksi çalıp taksicilik yapabilir, polis arabası ile suçluları kovalayabilir, ambulans ile yaralıları taşıyabilir hatta ifaiye arabası ile yangınları söndürebilirsiniz. Seride bulunan arabaya bomba takan yerler, boyayan tanınmiycak hala getiren yerler vede silah aldığımız yerler GTA3’dede var. Yanlız bu yerleri ezberleniz gerekiyor çünkü göreviniz olmadıkça bu yerler haritada özel olarak işaretlenmiyor. Şehirde artık gece gündüz kavramıda var. Bence çok iyi ayarlanmış. Sağ üst köşedeki saate göre akşam, gece veya gündüz oluyor.

Yürümek mi?

GTA bilindiği gibi onlarca arabayı çalıp yürüme derdinden kurtulduğumuz bir oyun. GTA 3’te bu olay dahada genişletilmiş. Artık gitmek istediğimiz bir yere araba dışında Tren, Metro, Bot gibi şeylerlede gidebiliriz. Ha birde Uçak var ama kullanıp kullanılamadığı süpriz kalsın. Eskisinde olduğu gibi GTA3’dede arabalara çok özen gösterilmiş. 50’den fazla araba çeşidi var. Herbirinin ayrı özellikleri var. Bazısı çok hızlı giderken yola tutunamama gibi eksileri var mesela.

Tags: grand theft auto 3, PC, Yarış Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts