Cem Bölükbaşı, Euro Formula Open’da Birinci Oldu

Temmuz 10, 2021 0

Son periyotta isminden en çok bahsedilen Türk yarış pilotlarından biri de hiç kuşku yok ki Cem Bölükbaşı. Şimdi 23 yaşında olmasına ve araçların direksiyonuna bu spor için çok ileri denilebilecek bir yaşta geçmesine karşın Bölükbaşı sık sık başarılarıyla gündeme geliyor.

Euro Formula Open serisinde Macaristan GP’de birinci kez bu kategoride bir yarışa çıkan Bölükbaşı, sıralama çeşitlerini epeyce güzel sayılabilecek bir dereceyle beşinci sırada bitirmişti. Genç pilot rakiplerinin kusurlarını uygun değerlendirdiği ve yanlışsız bir yarış çıkardığı Macaristan’da damalı bayrağı birinci sırada görmeyi başardı.

Bölükbaşı’ndan birinci yarışta birinci zafer

Aslında bu araç Cem Bölükbaşı’nın yabancı olduğu bir araba değil. Seride kullanılan aracın temeli, Bölükbaşı’nın F3 serisinde kullandığı arabaya dayanıyor. Yeniden de farklı bir kategoride değişiklikler yapılmış bir arabaya bu kadar süratli ahenk sağlamak büyük bir muvaffakiyet olarak görülüyor.

Hungaroring pistinde gerçekleştirilen yarışta Bölükbaşı, Van Amersfoort Racing kadrosunda 74 numaralı araçla piste çıktı. Yarışa damga vuran bir performans sergileyen Bölükbaşı, pist üstündeki kaostan da serinkanlı bir formda korunmayı başardı.

Yarışa pole durumundan başlayan Jak Crawford’un birinci virajda dış çizgide kalmasının akabinde, birinci üç sırada başlayan Cameron Das, Crawford ve Louis Foster birinci viraja adeta yan yana giriş yaptı. Crawford ve Foster’ın teması sonrasında Crawford gerilemeye başlarken Foster ise spin attı. Cem Bölükbaşı ise bu kaostan sıyrılarak daha birinci cinste 2. sıraya yükseldi.

Cem ve ekip arkadaşından duble

Yarışın 6. çeşidinde Cameron Das blokaj yaptı ve pistten taştı. Lastiğinin aldığı hasar yüzünden de bir sonraki virajda lastik patlattı. Akabinde pite kadar ulaşmayı başarsa da yarış dışı kalmaktan kurtulamadı. Liderliği alan Cem Bölükbaşı, yarışın sonuna kadar yerini muhafazayı başardı.

Bu galibiyetle birlikte Van Amersfoot Racing ekibi da birinci galibiyetini almış oldu. Bölükbaşı’nın gerisinden da kadro arkadaşı Villagomez geldi ve ekip yarışta duble yapmış oldu. Yarışın akabinde bir açıklama yapan Bölükbaşı, “Daha yeterli bir başlangıç olamazdı, birinci galibiyetim 5. sıradan başlayarak geldi. Çok güzel bir start alamadım, zamanları istediğim üzere ayarlayamadım lakin âlâ bir birinci cins geçirdik, 1 ve 2. virajdaki kusurları değerlendirdik. Sonrasında da önder kusur yaptı ve biz de yarışı meselesiz bir biçimde bitirdik. Bu türlü düşününce bu sahiden inanılmaz.” dedi.

Bu haftasonunun ikinci yarışı yarın gerçekleştirilecek. Bu yarışı Euro Formula Open YouTube kanalı üzerinden canlı olarak takip edebilirsiniz.

Tags: Cem, İyi̇, Yarış Categories: Haberler
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts