Final Fantasy XV: Windows Edition

Final Fantasy XV: Windows Edition

Aralık 5, 2019 0

Final Fantasy serisinin reyin dünyasında yeri büyük. Fakat, günümüz oyuncularının kimileri daha önceki oyunlar mevzusunda kasvetler yaşadığı için, yeni oyunculara gerektiği kadar hitap edemeyen bir seri. İşte bütün burada Final Fantasy XV devreye giriyor. Daha oyunu açtığınız gibi karşınıza ” A Final Fantasy for fans and first timers ” yazısı çıkıyor. Bu tümcede de belirtildiği gibi Final Fantasy XV’i oynamak için tüm seriyi oynamanız gerekmiyor. İlk olarak konsollara çıkan ve büyük ses getiren Final Fantasy XV, sonunda PC‘ye de geldi. 

Final Fantasy XV: Windows Edition inceleme

Şimdiden şunu söyleyebilirim ki oyunun netlikle PC’de oynanması gerekiyor. Oyunun bütün potansiyeli PC grafikleri ile ortaya çıkmış. Oyunu konsolda oynamamış olan oyuncuları için oyunun öyküsünden kısaca bahsedelim. Şayet, Final Fantasy XV’in evvelinde neler olduğunu bilerek, oyunun öyküsüne daha hazırlıklı bir biçimde başlamak istiyorsanız, oyunun evvelini anlatan film Kingsglaive: Final Fantasy XV filmini izlemenizi öneririm. Bu tabi ki bir lüzumluluk değil. Ancak, oyunu daha anlamlı bir hale getirdiğini belirtebilirim.

Final Fantasy XV: Windows Edition

Ana kişiliğimiz Noctis‘in güya muhafızları, ama hakikatinde can ciğer kardeşleri Gladiolus, Prompto ve Ignis ile yola çıkıyoruz. Noctis’in kral olma yolunda ilerleyişine ilk elden tanık oluyoruz. İmparatorluğun Noctis’in babası Regis Lucis Caelum‘a attığı devasa kazığın neticesinde tahtın tek varisi olan Noctis, babasının büyük efor taşıyan yüzüğünü bulmak ve tekerrür kral olmak için serüvene başlıyor. Tabi ki oyunun öyküsü bu kadar kolay değil. Tüm reyin süresince değişik duygular içerisinde kalacağınız anlar yaşanmakta. Oyunun 2016’da çıktığını da göz önüne alırsak, burada öyküden ayrıntılı olarak bahsetmeye gerek yok. O surattan dolaysız olarak Final Fantasy XV’in PC performansına değineceğim.

Final Fantasy XV: Windows Edition PC performansı

Final Fantasy XV: Windows Edition

Öncelikle şunu belirtelim ki NVDIA‘nın Final Fantasy XV üzerindeki tesiri bir hayli büyük. Zati kendileri oyunun fotoğrafı partneri. Son zamanlarda Fortnite gibi oyunlarda gördüğümüz ShadowPlay Highlights özelliği oyunda yer alıyor. Bu sayede, reyin içerisinde girdiğiniz dövüşlerin neticeyi otomatik olarak kaydolunuyor. Savaş sırasında yaptığınız epik bir hareketi gidip tekerrür izleyebilirsiniz. Şayet evvelden Final Fantasy XV oynadıysanız da o epik hareketlerin yaşanacağını öğreniyorsunuzdur. Leviathan savaşında zevkten dört köşe olmayan bizden değildir. NVIDIA‘nın Final Fantasy XV’e getirdiği bir başka özellik Gameworks oldu. Bu özellik içerisinde ise NVIDIA Flow, NVIDIA HairWorks, NVIDIA ShadowWorks, NVIDIA Turf Effects ve NVIDIA VXAO gibi ayrıntılar yer almakta. Tahlilin başında oyunun PC’de oynanması gerektiğini belirtmiştim. PC performansı ile 60 FPS üzerine çıkan oyuncular netlikle şahane bir tecrübe yaşayacaklar.

Final Fantasy XV: Windows Edition

Kötü haber ise şu, Final Fantasy XV’in grafikleri orta seviyeli bir grafik kartı için bir hayli zorlayıcı. NVIDIA’nın sunduğu GameWorks özelliğini reyin içerisinde kapatıp oynanabilir hale getirebilirsiniz. Ancak, akıcı bir reyin tecrübeyi için üst seviye bir kart netlikle gerekmekte. 4K yardımı da olan Final Fantasy XV, yeterli sistem ile en iyi grafiklere sahip olan oyunlar arasına girebilir. Oyunu 4K oynamak isteyen oyuncular için de şunu belirtelim ki: Ana oyunun 4K dayanağı bulunmamakta. Bunun için Steam‘den oyunun 4K grafik kutusunu indirmeniz gerekmekte. Final Fantasy içerisinde Prompto’nun sürüklediği bir çok resim olsa da reyin içerisinde NVIDIA’nın Ansel teknolojisi de yer alıyor. Bu sayede daha ayrıntılı bir resim sistemini kullanabiliyorsunuz.